گزارش تسنیم| علت عدم حضور ترکمنستان در رویدادهای سیاسی پیش رو در آسیای مرکزی

خبرگزاری تسنیم پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۴
به رغم مطرح شدن شایعاتی مبنی بر بیماری احتمالی بردی محمداف، عدم عضویت ترکمنستان در سازمان همکاری شانگهای به دلیل اتخاذ سیاست بی طرفی و عدم عضویت در سیکا، اصلی ترین علت عدم حضور این کشور در دو نشست پیش رو است.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، آسیای مرکزی در هفته پیش رو میزبان دو رویداد بزرگ سیاسی و دیپلماتیک جهانی است. نخست، نوزدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که 13 و 14 ژوئن در بیشکک، پایتخت قرقیزستان برگزار می شود و پس از آن پنجمین اجلاس کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) که روزهای 15 و 16 ژوئن در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار خواهد شد. مهم ترین مهمانان این دو رویداد بزرگ روسای جمهور چین و روسیه، و همچنین نخست وزیر هندوستان هستند. دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان نیز قرار است در هر دو نشست شرکت کند. دیگر بازیگران مهم منطقه ای نظیر ترکیه و پاکستان نیز اظهار داشته اند در سطح رئس جمهور و نخست وزیر در یک اجلاس، به ترتیب در نشست های سیکا و شانگهای شرکت خواهند کرد.
 همه کشورهای آسیای مرکزی در تکاپوی برگزاری این دو رویداد و برگزاری دیدارها و رایزنی های سیاسی با کشورها و مقامات حاضر در حاشیه نشست های مذکور هستند. در این رویدادها 4 جمهوری آسیای مرکزی از جمله قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان در بالاترین سطح، یعنی ریاست جمهوری شرکت می کنند. در حاشیه این نشست ها نیز روسای جمهور این کشورها دیدارهایی را با مقامات ایران، روسیه، چین، هند و ترکیه ترتیب داده اند. با این حال ترکمنستان تاکنون هیچ خبری مبنی بر حضور در این دو اجلاس نداده است.
ترکمنستان به دلیل اتخاذ سیاست بی طرفی عضویت در هر گونه پیمان و سازمان دوجانبه و چندجانبه امنیتی و نظامی را تاکنون رد کرده است. از همین جهت هم در هیچ یک از ترتیبات امنیتی منطقه ای آسیای مرکزی از جمله سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان ...

سرخط اخبار