معاون کل وزارت بهداشت برخی ممنوعیت های مراسم محرم بویژه در استانهایی که مراسم های خاص با تجمع زیاد دارند را اعلام کرد و گفت: اصل تجمع خلاف دستورالعمل های مقابله با کرونا است؛ اما همه این موارد رعایت شده و ما به مردم اطمینان می دهیم که هیئت ها و مراسم های عزادری کاملا موازین را رعایت خواهند کرد و تشکل های مذهبی بهترین نمونه برای رعایت مسائل بهداشتی خواهند بود.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی درباره شیوه نامه های تهیه شده در خصوص عزاداری های ماه محرم، گفت: چون شیوه نامه های تهیه شده با هماهنگی هیئت ها، متولیان، سازمان تبلیغات اسلامی و... بوده است کاملا بومی و قابل اجرا است. البته خطوط قرمز آن به خوبی مشخص شده است. اصل تجمع خلاف دستورالعمل است؛ اما همه این موارد رعایت شده و ما به مردم اطمینان می دهیم که هیئت ها و مراسم های عزادری کاملا موازین را رعایت خواهند کرد و تشکل های مذهبی بهترین نمونه برای رعایت مسائل بهداشتی خواهند بود.
وی با اشاره به تنوع شیوه عزاداری در نقاط مختلف کشور، تاکید کرد: ضمن لحاظ کردن تمام موارد برخی، مراسمات نیز ممنوع شده است. قالی شوران، نخل گردانی، دسته جاتی که در بوشهر خوزستان می دیدیم، مراسم تشت گذاری در اردبیل و زنجان و... را امسال محرم نخواهیم داشت. بهترین ناظر ما در این مسئله خود هیئت ها خواهند بود و برای هرکدام به فراخور منطقه گرم سیر یا سردسیر موارد رعایت می شود.
معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در این راستا سه هدف اصلی وجود دارد، خاطرنشان کرد: نکته اول آن است که بزرگداشت شعائر اسلامی حتما باید انجام شود، نکته دوم اینکه خط قرمز ما سلامتی مردم است و ان شالله در آخر محرم شرایط به گونه ای خواهد بود که حتی یک بچه هیئتی هم تب نکند و نکته سوم نیز این است که از روش های نوین عزاداری مانند شعار هر خانه یک حسینیه که در تلفیق با فاصله گذاری اجتماعی است، استفاده شود . از مداحان عزیز خواهش می کنم هیچ اشکالی ندارد که مراسم روضه خوانی را در خانه یک شهید یا در فضایی مناسب حتی در کوره پزخانه ها انجام دهد.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره ...

سرخط اخبار