زمان مذاکره نیست/تسلیم نمی شویم

ایمنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۳
کمالوندی گفت: در دوره قبل طول کشید که طرف امریکایی متوجه شود بحث "غنی سازی صفر" عملی نیست و در نهایت این سیاست را کنار گذاشتند که شد برجام،حالا تیم ترامپ دارد همان سیاست شکست خورده قبلی را تجربه می کند، این تجربه برای حاکمین جدید تازگی دارد آن ها عوض شدند و تصور می کنند راه های قدیمی جواب می دهد.

به گزارش ایمنا ، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به دستور رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی در رابطه با گام اول اقدامات در رابطه با کاهش تعهدات هسته ای گفت: کار افزایش "ظرفیت و روند تولید" در دو حوزه تولید اورانیوم غنی شده و آب سنگین از همان روزی که رییس جمهور دستور دادند آغاز شده و این مساله به سایت نطنز و کارخانه تولید آب سنگین اراک نیز اعلام شده است.
بهروز کمالوندی در دامه افزود: آن چه رییس جمهور اعلام کردند این بود که ایران دیگر به شاخص های تعیین شده برای تولید اورانیوم غنی شده یعنی سقف ۳۰۰ کیلوگرم و ۱۳۰ تن آب سنگین در چارچوب بند ۲۶ برجام خود را متعهد نمی داند.
وی در رابطه با عملیاتی شدن این تصمیم و زمان لازم برای رسیدن به این اهداف در دو ماه آینده گفت: در حال حاضر فرمان رییس جمهور ابلاغ شده و دستورات برای سرعت دادن به افزایش ظرفیت و روند تولید در این دو حوزه به
بخش فنی ابلاغ شده و کارها در حال انجام است.
وی هم چنین اعلام کرد که به زودی گروهی از خبرنگاران برای بازدید از روند فعالیت ها از سایت نطنز بازدید می کنند تا از نزدیک در جریان کار قرار گیرند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که افزایش ظرفیت سانتریفیوژها در روند افزایش ظرفیت تولید مدنظر خواهد بود؟ تصریح کرد: در حال حاضر برنامه ای برای افزایش ظرفیت و روند تولید با تغییر شاخص ظرفیت سانتریفیوژها نداریم. افزایش ظرفیت و روند تولید با همان تعداد سانتریفیوژهایی که از قبل در چارچوب برجام نصب بودند در نطنز انجام می شود.
وی درباره روند نظارت آژانس از این مرحله از اقدامات ایران خاطرنشان کرد: در برخی مراحل و برای انجام برخی کارهای فنی اطلاع قبلی به ...