اعتمادآنلاین|  آمار گویای آن است که در 11 ماهه سال 1398 ساخت و ساز در تهران 26 درصد کمتر از تعداد معاملات بوده است. سال 1397 هم تعداد واحدهای مسکونی جدیدالاحداث 46 درصد پایین تر از تعداد معاملات بود.
بر این اساس برخی افراد عنوان می کنند به دلیل رکود بخش ساخت و ساز طی سالهای اخیر در حال حاضر تعداد واحدهای مسکونی خالی از سکنه کاهش یافته و به نوعی این واحد ها وارد بازار مصرف شده اند.
ابتدا باید این مسئله را در نظر گرفت که بالا بودن تعداد معاملات نسبت به تعداد ساخت و سازها لزوما به معنای سکونت در واحدهای خالی نیست؛ زیرا بخش قابل توجهی از معاملات در بازار مسکن از نوع جابجایی است. یعنی یک خانوار واحد مسکونی خود را ترک میکند و به آپارتمانی که از قبل دارای سکنه بوده می رود. خانوار ساکن در واحد مقصد نیز در واحدی که از قبل دارای سکونت بوده مستقر می شود. به همین ترتیب چرخه ادامه می یابد و ممکن است هیچ فشاری به بخش عرضه وارد نشود.
از سوی دیگر، مطابق آمار سال 1395 بالغ بر 490 هزار واحد مسکونی خالی در شهر تهران وجود داشته که می تواند پذیرای یک میلیون و 617 هزار خانوار باشد. نتیجه گیری درباره ورود خانه های خالی به بازار مصرف، فقط در شرایطی می تواند صحیح باشد که طی سه سال گذشته مهاجرت عجیب و غریبی به تهران اتفاق افتاده باشد. با وجود آنکه هنوز آماری در زمینه مهاجرت به تهران بعد از سال 1395 ارائه نشده، شواهد و قرائن، فرضیه مهاجرت 1.6 میلیون خانوار به تهران را به هیچ عنوان تایید نمی کند. حتی کارشناسان می گویند به دلیل جهش قیمت مسکن طی دو سال گذشته بسیاری از مستاجران به شهرهای اطراف تهران مهاجرت کرده اند.
مطابق آمار نفوس و مسکن، طی سال های ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار