برای اولین بار از زمان تاسیس بانک مرکزی، این نهاد پولی اقدام به اعلام هدف تورمی کرد. عبدالناصر همتی، رئیس کل این بانک تورم هدف سیاست گذار پولی را ۲۲ درصد اعلام کرد. اما سیاست جدید، نیازمند بستر ها و الزاماتی است که می توان آن ها را در دو بخش درون نهاد پولی و خارج نهاد پولی دسته بندی کرد. الزامات درون نهادی به مواردی مانند انتشار منظم اطلاعات تورم و داده های پولی و بانکی و شناورسازی نرخ سود سپرده و تسهیلات اشاره دارد. اما الزامات بخش دوم به ستاد اقتصادی دولت و مجموعه نظام تصمیم گیری مربوط است. قاعده مندی مالی، حذف سلطه مالی از سیاست های پولی و جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه تنها زمانی ممکن می شود که دیگر اضلاع اقتصادی دولت نیز متعهد به تحقق هدف تورمی شوند. هدف گذاری تورمی از این جهت مهم است که می تواند به کاهش انتظارات تورمی در اقتصاد ایران کمک کند که ثبات قیمت ها بدون تعدیل انتظارات ممکن نمی شود. کمااینکه در آخرین آمار اعلامی از سوی مرکز آمار، بار دیگر نرخ تورم نقطه به نقطه در مسیر افزایشی قرار گرفت و نرخ تورم ماهانه نیز با ثبت ۴ افزایش متوالی، به ۵/ ۲ درصد رسید. داده ها نشان می دهد که نقش اول را در روند تورم میانه بهار، رشد ۶/ ۱۲ درصد شاخص قیمت کالا های بادوام داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی برای نخستین بار، هدف تورمی این بانک را اعلام کرد. به گفته عبدالناصر همتی، پیش بینی بانک مرکزی این است که نرخ تورم از ۲۴ درصد فراتر نرود و هدف سیاست گذار پولی، نرخ تورم ۲۲ درصدی است. این در حالی است که بر اساس آخرین داده ها، نرخ تورم میانگین در اردیبهشت ماه ۸/ ۲۹ درصد بوده و نرخ تورم ماهانه نیز در مسیر افزایشی قرار گرفته است.
رئیس کل بانک مرکزی که برای توضیح درخصوص تحولات بازار ارز به تلویزیون رفته بود، با تاکید بر اینکه نرخ فعلی ارز تعدیل می شود، گفت: «نرخ های قبل از اسفندماه (نرخ ارز)، نرخ هایی بود که اقتصاد کشور با آن می چرخید، یک مقدار شایعات و جوسازی و اینکه امسال تورم ۵۰ تا ۶۰ درصد خواهیم داشت باعث شد که بازار ها تشدید شود؛ ولی من اطمینان دارم که قابل مدیریت است و تعادل در بازار ارز برقرار خواهد شد.»
همتی درخصوص روند تورم در سال جاری گفت: «پیش بینی های بانک مرکزی با شرایط فعلی یعنی با نفت ۳۰ دلاری و حجم فعلی صادرات، این است که تورم نباید بیشتر از ۲۴ درصد شود و ما روی ۲۲ درصد هدف گذاری می کنیم. خوشبختانه امسال ما با ابزار بازار باز اقداماتی را خواهیم داشت. به زودی اوراق خزانه توسط دولت منتشر خواهد شد و بانک مرکزی به عنوان بازارگردان اقدام خواهد کرد.»
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نقدینگی امسال بسیار کمتر از سال قبل خواهد بود، ادامه داد: «تورم و نقدینگی را کنترل خواهیم کرد. من فکر می کنم انتظارات تورمی به سرعت کاهش پیدا خواهد کرد و تعادل در بازار ارز و سایر بازار ها ایجاد می شود.»
نرخ تورم از سوی بانک مرکزی به شکل رسمی از زمستان سال ۱۳۹۷ اعلام نمی شود؛ با اینکه سال ها مرجع رسمی نرخ تورم این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار