سقوط لیر و احتمال کاهش هزینه سفر ایرانی ها به ترکیه/ جایگزینی کالاهای ترک در ایران

نامه نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۳:۴۰
با سقوط ارزش لیر پیش بینی می شود که نه تنها قیمت تورهای استانبول و آنتالیا برای ایرانی ها ارزان شود، بلکه این موضوع می تواند به کاهش ١٠ تا ٢٠ درصدی قیمت تمام شده کالاهای وارداتی ترکیه به ایران منجر شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
سقوط ارزش لیر خبری است که این روزها در رسانه های جهان خبرسازی می کند. حالا نرخ برابری لیر به نسبت دلار به پایین ترین سطح در ۶ ماه گذشته رسیده و از آن جا که ترکیه یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران است، پیش بینی می شود که نه تنها قیمت تورهای استانبول و آنتالیا برای ایرانی ها ارزان شود، بلکه رضا کامی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه می گوید این موضوع می تواند به کاهش ١٠ تا ٢٠ درصدی قیمت تمام شده کالاهای وارداتی ترکیه به ایران منجر شود.
در همین باره جالب است که بدانید گزارش اتاق بازرگانی نشان می دهد کالاهای چینی بازار ایران در حال جایگزینی با کالاهای ترکیه ای هستند. این در حالی است که حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرتی و گردشگری هم می گوید پارسال حجم مسافران ایرانی ترکیه ریزش قابل توجهی داشته و همین مساله هتلداران و مدیران صنعت گردشگری ترکیه را نگران کرده است و احتمال اینکه آنها تخفیف هایی برای مسافران ایرانی قایل شوند، وجود دارد.
هزینه سفر به ترکیه کمتر می شود
اما افت قیمت تنها به کالاهای ترک محدود نمی شود و رئیس انجمن دفاتر مسافرت های هوایی از احتمال کاهش قیمت هزینه تورهای ترکیه خبر می دهد. البته آن گونه که حرمت الله رفیعی توضیح می دهد: «این کاهش قیمت بیش از اینکه ناشی از کاهش ارزش لیر باشد به دلیل کاهش تعداد توریست های ایرانی است».
به گفته او، تعداد توریست های ایرانی که پارسال به ترکیه سفر کردند نسبت به سال ٩۶ حدود ٧٠٠ هزار نفر کمتر شده و همین مسأله نگرانی شدیدی را در بین هتلداران و مسئولان دولتی این کشور ایجاد کرده است.
او با اشاره به اینکه درحال حاضر هزینه یک ...