جعفری با اشاره به اینکه معافیت های مالیاتی برای مناطق آزاد تجاری مفید نبوده است، گفت: معافیت های مالیاتی شرکت ها در مناطق آزاد تبدیل به رانتی برای واردات بیشتر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان ، معافیت های مالیاتی مناطق آزاد تجاری و اقتصادی موضوع برنامه شب گذشته (پنجشنبه 3 بهمن) گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما بود که کارشناسان اقتصادی و مسئولان مرتبط با این حوزه به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداختند و کارشناسان اقتصادی بر این موضوع تاکید داشتند که این مناطق کمکی به تولید نکرده اند بلکه در طی یازده سال فعالیت اخیر شفافیتی در این زمینه نداشتند و به جای آنکه سرمایه گذاری ها را به سمت تولید سوق دهند بیشتر سرمایه گذاری ها در این مناطق به سمت واردات سوق پیدا کرده است و به دنبال آن شاهد فرار مالیاتی و افزایش شبه قاچاق در این مناطق بوده ایم.
بنابراین گزارش، در بخشی از این برنامه خبری محمد جعفری، استاد دانشگاه و پژهشگر اقتصادی نیز بر این موضوع تاکید داشت که معافیت های مالیاتی برای مناطق آزاد تجاری مفید نبوده است و گفت: معافیت های مالیاتی شرکت ها در مناطق آزاد تبدیل به رانتی برای واردات بیشتر شده است .
وی به ضررهایی که این نوع از معافیت ها به تولید در این مناطق ایجاد کرده نیز اشاره داشت و تصریح کرد: معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد موجب متزلزل شدن شرکت های تولیدی داخل کشور شده است،
استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در مناطق آزاد معافیت های مالیاتی موجب هدر رفتن منابع ملی کشور و از بین رفتن مزیت های صادراتی می شود در توضیح بیشتر در این زمینه گفت: در این شرایط واردات قیمت تمام شده کمتری دارد و تولید کننده داخلی توان رقابت را از دست می دهد .
جعفری خاطرنشان کرد: معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد رانت بسیار بزرگی را برای کسانی که می تواند کالا وارد کند ایجاد می کند./
پایان پیام/ 50

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار