سالانه ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی به ضایعات تبدیل می شود

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۰

به گزارش خبرنگار مهر ، رسول جلیلی ظهر پنجشنبه در جلسه بررسی منابع اعتباری استان برای توسعه بخش کشاورزی استان اظهار داشت: از ۱۲ هزار میلیارد تومان ارزش سالانه تولید محصولات کشاورزی در استان در حدود ۳۰ درصد محصولات تبدیل به ضایعات می شود که با افزایش سرمایه گذاری و مدیریت بهینه منابع اعتباری در بخش کشاورزی می توان به میزان قابل توجهی از ایجاد ضایعات جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه صرفه جویی مصرف آب در بخش کشاورزی استان یکی از اولویت های این سازمان به شمار می رود افزود: تمرکز جهاد کشاورزی استان بر توسعه واحدهای گلخانه ای و کشت گیاهان دارویی به عنوان یکی از مهمترین پیشران های توسعه کشاورزی در کنار احیای دریاچه ارومیه است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۲۸۸ میلیارد تومان اعتبار مصوب در قالب بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷، در جهت توسعه فعالیت های کسب و کار به بخش کشاورزی استان تخصیص یافته است.
جلیلی خاطرنشان کرد: در سال جاری توسعه واحدهای گلخانه ای در سطح ۴۰۰ هکتار و توسعه دامداری های بزرگ مقیاس در حدود ۸ هزار رأس و توسعه کشت گیاهان دارویی مانند گل محمدی و زعفران و… را در دستور کار سازمان داریم.
وی ادامه داد: یک فضای جدیدی در حوزه توسعه تولید در محیط های کنترل شده در بخش کشاورزی فراهم شده است که می توان با حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این زمینه، از این فرصت به وجود آمده در جهت ارتقای رونق تولید در بخش کشاورزی و همزمان رونق اقتصادی استان استفاده کرد.
جلیلی اضافه کرد: با توجه به افزایش بارش های مطلوب بهاره، متوسط بارندگی در استان در حدود ۴۶۰ میلی متر است که میزان بارندگی نسبت به نرمال ۶۱ درصد افزایش ...