ترامپ انگلیسی، جانشین ترزا می می شود؟

نسیم آنلاین شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۴

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، با استعفای «ترزا می»، بوریس جانسون که بر اجرای برگزیت تا آخر ماه اکتبر تأکید دارد، در میان رقبای تصاحب پست نخست وزیری انگلیس بیش ترین شانس را دارد.
یکی از تحلیل گران روزنامه نیویورک تایمز در مقاله خود نوشت «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا که روز جمعه استعفای خود را اعلام کرد، جام زهر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به هر طرف چرخاند تا طعمش را دل پذیر کند.
به نوشته این تحلیل گر، ترزا می بارها بدون توضیح جزئیات اعلام کرد «برگزیت یعنی برگزیت». فارغ از آن که شواهد اثرات منفی برگزیت روز به روز نمایان تر می شود و بریتانیا به سمت فروپاشی پیش می رود یا سایر چالش هایی که این کشور با آن روبرو است.
چالش ها تا جایی پیش رفت که او استفعایش را «در راستای مهمترین منافع کشور» دانست. اکنون رقابت میان هم حزبی های محافظه کار او آغاز شده و برنده این رقابت نخست وزیر خواهد شد.
در این میان، «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا که خودشیفتگی بی حد و اندازه اش بی شباهت به «دونالد ترامپ» نیست، شانس بالایی برای تصاحب این سِمت دارد.
ترامپ که قرار است اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد) به لندن سفر کند درباره جانسون می گوید: «او همه صلاحیت ها را دارد».
به عقیده این تحلیل گر، در صورتی که جانسون نخست وزیر شود، احتمال وقوع «برگزیت سخت» یا خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق نامه، افزایش می یابد. این در حالی است که بریتانیا تا ۳۱ اکتبر مهلت دارد از اتحادیه اروپا خارج شود.
رقبای جدی جانسون شامل «ساجد جاوید» وزیر کشور و «جرمی هانت» وزیر امور خارجه هستند که احساس تعهد بیشتری نسبت به رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا دارند.
از سوی ...

سرخط اخبار