شفیعی: قابل اعتماد نبودن آمریکا در مذاکرات پیشین ثابت شد

ایسنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۳:۰
یک عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که گفته اند "مذاکره با این دولت آمریکا سمّ است"، گفت: دولت فعلی آمریکا یک دولت مغرور، تمامیت خواه و انحصار طلب است، این دولت تصور می کند فشارهای اقتصادی به ایران تاثیر گذاشته است.

نوذر شفیعی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به بیانات اخیر رهبری در مورد این که "مذاکره کردن با این دولت آمریکا سمّ مضاعف است"، گفت: صحبت های رهبری یک صحبت فعالانه بود، البته فعالانه در برابر سخنرانی ها یا اظهارنظرهای انفعالی مدنظر است. تقریباً ما به یک بن بستی در موضع گیری های اعلامی رسیده بودیم، این بن بست حکایت از نوعی انتظار برای تشدید فشارها یا نهایتاً جنگ داشت این هم در کلام سیاستمداران ما و هم در کلام آمریکایی ها قابل مشاهده بود.
وی افزود: آنچه احساس می شد پشت پرده بود و همه کنجکاو بودند تا ببینند در حال حاضر و آینده چه خواهد شد. لذا در تحلیل موضع گیری رهبری باید گفت آمریکایی ها به یک دلیل فعلاً طالب جنگ نیستند، این است که هر گونه جنگی بدون تردید، ورود ترامپ به کاخ سفید را با مانع جدی مواجه می سازد، در نتیجه یک سیاستمدار محتاط مثل ترامپ در شرایط فعلی چنین ریسکی را نمی کند.
این کارشناس مسائل سیاسی همچنین اظهار کرد: دلیل دیگری که می تواند موجب امتناع از جنگ شود، ابهام آمیز بودن آینده جنگ ها است، معمولاً در طول تاریخ این بوده که می شود جنگ را شروع کرد، ادامه داد و یا غلبه کرد و همچنین در اغلب جنگ ها مشاهده شده که شروع، آسان بوده اما مدیریت و غلبه دشوار بوده است.
این نماینده سابق مجلس بیان کرد: نهادهایی که بدنه تصمیم گیری آمریکا را تشکیل می دهند، می خواهند ترامپ را به این نقطه جلب کنند که آمریکا در ونزوئلا گرفتار است، در کره شمالی تا نیمه راه آمده و در افغانستان، عراق و سوریه دچار بن بست جدی شده، لذا مطلقاً جنگ به صلاح نیست.
شفیعی تاکید کرد: این که رهبری بیان کردند مذاکره با این دولت آمریکا سمّ مضاعف است، دلیلش این است ...