مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر با توجه به اجرای طرح دانش بنیان کشت بافت در این مرکز می گوید: «در روند کار 2 هزار بوته گیاه مادر از یک برگ به وسیله کشت بافت تولید می شود.»

گروه استان های خبرگزاری آنا ، تابستان 97 ششمین مرکز کشت بافت کشور در راستای فعالیت های دانش بنیان در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر راه اندازی شد و تولید ۱۵۰گونه گل بنفشه آفریقایی و نمونه هایی از گل ارکیده در دستور کار این دانشگاه قرار گرفت تا ظرف سه ماه گونه های گل بنفشه آفریقایی به تولید انبوه رسیده و ۱۵۰ هزار گلدان تولیده شده به فروش برسد.
این گلخانه یکی از غنی ترین کلکسیون های گیاهی کشور است که به زودی وارد فاز تجاری می شود. پیش تر نشای این گل ها با صرف هزینه های کلان از هلند و سایر کشورهای خارجی وارد می شد؛ اما اکنون با صرف کمترین هزینه و به همت متخصصان کشورمان به تولید انبوه می رسد.
یکی از مهم ترین فعالیت های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر، تکثیر و تولید گیاهان کمیاب به روش کشت بافت است. در ایران فقط ۶ شرکت از این روش استفاده می کنند. شرکت دانش بنیان واحد ملایر، گیاهان نادری که در معرض انقراض قرار دارند و گران قیمت محسوب می شوند را از طریق برگ آنها پرورش و تکثیر می کند.
محمدرضا میرزایی پور مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر در گفتگو با خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا با اشاره به طرح دانش بنیان کشت بافت در واحد ملایر اظهار می کند: «طرح کشت بافت در این دانشگاه با استقرار یک واحد فناور به نام شرکت دانش بنیان زیست فناوری صدرا آغاز شد. این شرکت با استقرارش در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه از طریق کشت سلول های تمایزیافته که برگ می شوند، سلول های بنیادی گیاه را تولید می کند و از آن سلول های بنیادی یک واحد جدید شبیه گیاه قبلی به وجود می آورد.»
وی توضیح می دهد: «در این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار