بچه های مدرسه غفوری

تابناک جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۷
توصیف مدرسه ای که در سبزوار است نه سوئیس

در مدرسه غفوری سبزوار خبری از نیروی خدماتی نیست تا زباله دانش آموزان را از روی زمین جمع کند. اما دانش آموزان خوب می دانند باید هر زباله را در کدام یک از سه سطل بریزند. مدرسه غفوری البته ویژگی های دیگری هم دارد مثلاً کارنامه آخر سال بعد از تحویل کتاب و دفترهای سال پیش به بچه ها داده می شود. البته نه تا این اندازه اجباری اما به هرحال از آن همه دفتر و کتاب شاید برای بچه های بی بضاعت سال بعد چیز به درد بخوری پیدا شود حتی در مدارس دیگر. باغچه مدرسه را هم خود دانش آموزان هرس می کنند و گل می کارند تا به قول امین طبسی مدیر مدرسه یاد بگیرند نسبت به محیط زیست مسئول باشند و از کودکی این ذهنیت در آنها نهادینه شود. خلاصه اینکه با مدیریت او دانش آموزان در این مدرسه تنها ریاضی و علوم یاد نمی گیرند بلکه کلاس هایی برای شناخت و مسئولیت پذیری نسبت به محیط زیست هم برای بچه ها برگزار می شود تا در آینده شهروندانی مسئولیت پذیر برای شهر و کشورشان باشند.
کنار میز مدیر مدرسه که بنشینی، چشمت می افتد به قطعه شعری از سهراب سپهری: «ریگی از زمین برداریم/ وزن بودن را احساس کنیم» وقتی می بیند دارم شعر را می خوانم، می گوید: «ما سعی کردیم آن ریگ را برداریم و وظیفه خودمان را انجام دهیم.» نگاهی به عکس دکتر علی شریعتی و محمود دولت آبادی بالای سرش می اندازم که در سمت چپ و راست میز آقای مدیر نگاهم می کنند؛ دو نفر از مشاهیر این منطقه. می گوید: «یک روز یکی از مسئولان شهر همین جا به عکس دولت آبادی اشاره کرد و گفت این عکس کیست؟ گفتم پدربزرگم!»
بعد از گذشتن از خیابان های پهن و پر درخت سبزوار به مدرسه می رسم. امین طبسی 51 ساله خوش خنده و با انرژی من را به دفتر ...

سرخط اخبار