بازار داغ مصرف قرص های روانگردان در عربستان

نسیم آنلاین یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۹
قاچاق مواد مخدر در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به شکل فراگیری گسترش یافته که در این میان قرص های کپتاگون یکی از بیشترین موارد قاچاق را به خود اختصاص داده و کشور عربستان در صدر کشورهای قاچاق کننده این قرص است.

قاچاق مواد مخدر در منطقه خلیج فارس به شکل گسترده ای در حال رشد است.همچنین بیانیه های مستمری به ضبط و توقیف این مواد توسط نیروهای امنیتی اشاره می کنند. در این میان قرص کپتاگون با توجه به کوچکی و سهولت قاچاق آن نسبت به سایر مواد مخدر٬ بیشترین میزان قاچاق را به خود اختصاص داده است.
رسانه های عربستان سعودی به صراحت از خنثی کردن دائمی عملیات های قاچاق مقادیر زیادی مواد مخدر به ویژه کپتاگون خبر می دهند. این موضوع نشان می دهد که یک نوع بازار داخلی رایج برای این نوع ماده مخدر در عربستان وجود دارد که نه تنها با بازارهای منطقه بلکه با بازارهای جهانی رقابت می کند.
روز سه شنبه 20 اوت ماه جاری٬ روزنامه محلی مکه اعلام کرد که گمرک های عربستان در گذرگاه حدیثه در شمال ٬ توانستند دو عملیات قاچاق مقدار بالایی قرص های کپتاگون به میزان دو میلیون و 579 هزار عدد را خنثی کنند. این عملیات ها یکی توسط یک کامیون و دیگری به وسیله یک اتومبیل شخصی در حال انجام بود.
عبدالرزاق الزهرانی مدیر کل گمرک حدیثه تصریح کرد حدود دومیلیون و 553 هزار قرص کپتاگون در یک وسیله نقلیه شخصی کشف شد. وی اشاره کرد که این قرص ها در حفره درب های خودرو و در جاسازهایی که در جلو و عقب و سقف اتومبیل وجود داشت و نیز در لاستیک های یدک پنهان شده بودند.
زهرانی اضافه کرد گمرک همچنین یک عملیات قاچاق دیگر را که شامل قاچاق 26 هزار قرص کپتاگون بود خنثی کرد. وی اظهار کرد که این محموله در کپسول اطفای حریق یک کامیون کشف شد.
در سایه عدم اعلام آمار رسمی از تعداد معتادان عربستان و تلاش مسئولان این کشور برای کم توجهی به این موضوع٬ آمار رسمی صادر شده توسط مقامات عربستان از میزان مواد مخدر ضبط ...

سرخط اخبار