رفع ممنوعیت ورود خودورها و موتورهای سنگین گردشگران خارجی به ایران

ایسنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۳:۳۸
معاون گردشگری از رفع ممنوعیت ورود و تردد موتورسیکلت های بالای ۲۵۰ سی سی و خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی برای گردشگران خارجی در ایران خبر داد.

به استناد مفاد قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مصوبه شورای عالی امنیت کشور و سایر مستندات قانونی مترتب بر موضوع موتورسیکلت هایی با حجم بالای ۲۵۰ سی سی، استفاده از این وسیله به جز موارد خاصی مانند استفاده در پیست های ورزشی و ... ممنوع بوده و حمل، نگهداری، تردد، خرید و فروش آن مجاز نیست. بر همین اساس اداره راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی این موتورسیکلت ها را شماره گذاری نمی کند و از تردد آن ها که بیشتر جنبه ی وزرشی و مسافرتی دارند، جلوگیری می کند.
از سال گذشته این محدودیت شامل حال گردشگران خارجی که با موتورسیکلت به ایران سفر می کنند، شده است. ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران نسبت به اعمال این محدودیت در مرزها و تردد گردشگران با موتورهای سنگین در جاده های کشور معترض شد و گفت که «نامه ای به رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشته و دلیل این خود تحریمی را خواستم. او هم نامه ای به شورای امنیت فرستاد و آنها هم موافقت کردند و گفتند که این بخش نامه و ممنوعیت شامل گردشگران خارجی نمی شود. حالا باید پلیس آن را اجرا کند و مانع ورود گردشگران با موتورهای سنگین نشود. »
ولی تیموری - معاون گردشگری - سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یک ماه پس از آن اعتراض، اکنون از رفع این ممنوعیت برای گردشگران خارجی خبر داد و در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: مساله گمرک و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بحث موتورسیکلت های سنگین این است که در داخل خرید و فروش و یا نگهداری نشوند برای همین ورود موتورسیکلت های بالای ۲۵۰ سی سی گردشگران خارجی به ایران با محدودیت ها و گاه مشکلاتی مواجه شده بود.
وی افزود: طبق ...

سرخط اخبار