در آلمان به من گفتند برای پیشرفت باید در پارتی شرکت کنید/ بعضی مسوولان در آلمان نظر خودشان را به جای نظر رهبری به طلاب می گویند/ حوزه علمیه هامبورگ در معرض خطر است/ گفتند رهبری راضی به شرکت طلاب در روز قدس آلمان نیستند/ مدیریت جدید شهریه و حقوق طلاب را قطع کرد+ فیلم و عکس

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۷

سرویس سیاست مشرق - در قلب اروپا و در شهر هامبورگ آلمان، حوزه ای به سبک و سیاق حوزه سنتی (حجره و مباحثه و ...) تشکیل شده است، حوزه ای که به واسطه ابداع یک روحانی خوش ذوق و جهادی ایجاد شده تا بتواند با دانش بومی به اضافه فقه و اصول شیعی، نیاز مردم و مسلمانان اروپا را پاسخ بدهد، باب آشنایی با حوزه هامبورگ با ناراحتی و نگرانی آغاز شد؛ حوزه هامبورگ در حال تعطیلی است. مشتاق شدیم تا بدانیم موضوع از چه قرار است، در جریان پیگیری ها متوجه شدیم طلاب برای پیگیری مشکلات حوزه و همچنین دوره آموزشی وارد ایران شده اند وهنوز نتوانسته اند برای رفع نگرانی ها، پاسخ مشخصی دریافت کنند.
آنچه باعث شد بر نگرانی ها افزوده شود، اظهارات طلاب آلمانی درباره افراد مسؤولی است که از ایران برای مدیریت و ترویج فرهنگ تشیع عازم اروپا می شوند و اظهاراتی دارند که با مشی و کلام رهبری در تناقض است.
در ابتدای مصاحبه متوجه شدیم که بنیانگذار حوزه موفق سنتی در هامبورگ آلمان، حجت الاسلام ترابی، بدون مشورت و اطلاع طلاب هامبورگ و در زمانی که این عزیزان در ایران حضور داشتند، تودیع و معارفه شده است و طلاب اعلام کردند که بعد از ایشان، قطعاً حوزه هامبورگ ضرر خواهد کرد و احتمالاً تعطیل خواهد شد.
آنچه در ادامه می آید، گفتگوی صمیمانه با سه نفر از طلاب حوزه هامبورگ است (کنعان، محمد و مهدی).
*******
** ابتدا خودتان را معرفی کنید و از تحصیلاتتان قبل از حوزه بفرمایید.
بسم الله الرحمن الرحیم. من کنعان جوجیچ هستم و در هامبورگ زندگی می کنم. یک سال و نیم است که درس می خوانم و در حال حاضر در حال فارسی آموزی هستم. به همین خاطر فارسی حرف زدنم قوی نیست. من اهل ...

سرخط اخبار