آئین نکوداشت مرحوم استاد فتحعلی واشقانی فراهانی ؛ خوشنویس صاحب نام معاصر

دریافت خبر : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۷
آئین نکوداشت مرحوم استاد فتحعلی واشقانی فراهانی خوشنویس صاحب نام معاصر در خط نستعلیق و اولین مدرس انجمن خوشنویسان ایران در شهرستان فراهان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ مرحوم استاد فتحعلی واشقانی در سال 1309 در روستای واشقان از توابع شهرستان فراهان متولد شد .در دوران کودکی نخست به فراگیری قرآن و تحصیلات مکتبی و تمرین خوشنویسی پرداخت و در دوران جوانی به تهران مهاجرت کردو در کلاس استادان بزرگی همچون سید حسین و سید حسن میرخانی شرکت نمود و مراحل رشد در خوشنویسی را طی کرد.
انجمن خوشنویسان ایران در سال 1343 او را به عنوان اولین مدرس خود انتخاب نمود و بسیاری از شاگردان ایشان هم اکنون در انجمن خوشنویسان ایران به عنوان مدرس فعالیت می کنند .وی در سال 1367 به استناد آثار قلمی و نمایشگاه و فعالیت هنری که از وی به جا مانده بود گواهینامه درجه یک هنری که معادل مدرک دکترا است را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد. از آثار قلمی ایشان می توان به ترجمه قرآن کریم ، کلک مشکین ، آیت مهر و دیوان حافظ اشاره کرد.
استاد واشقانی پس از عمری فیض بخشی و تدریس شاگردان بسیار در سال 1391 ودر سن 82 سالگی درگذشت و پیکرش در زادگاهش به خاک سپرده شد.

[ مشاهده متن کامل آئین نکوداشت مرحوم استاد فتحعلی واشقانی فراهانی ؛ خوشنویس صاحب نام معاصر واحد مرکزی خبر ]