زنجان در خطر بیابانی شدن است

دریافت خبر : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۳
زنجان در خطر بیابانی شدن است
زنجان - ایرنا - استفاده بی رویه از منابع آبی و از بین رفتن پوشش گیاهی موجب شده زنجان که در گذشته های نه چندان دور جزو استان های بیابانی محسوب نمی شد کم کم شرایط بیابانی پیدا کند و هم اکنون در خطر بیابانی شدن قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس تعیین قلمرو محدوده های بیابانی استان زنجان از دیدگاه زمین شناسی، 290 هزار هکتار از زمین های این استان (بیش از 13 درصد) از نوع بیابانی ثانویه است.
وجود سازندهای زمین شناسی دارای گچ و نمک در بالادست زمین های بیابانی ثانویه، جریان های سطحی و زیرزمینی آب که با انتقال تدریجی این عناصر به تشکیلات و زمین های پایین دست در طول زمان باعث تغییر و کاهش کیفیت خاک می شود، در نهایت این زمین ها را به بیابان تبدیل می کند.
290 هزار هکتار بیابان ثانویه شامل همه زمین های کشاورزی و حاصلخیزی به شمار می رود که در طول زمان دچار تغییر و تحول شده است.
** 36 درصد سطح استان زنجان جزو زمین های بیابانی است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان اعلام کرد: بر اساس تحقیق های انجام شده حدود 36 درصد از سطح استان جزو زمین های بیابانی و یا دارای شرایط و پتانسیل بیابانی شدن قرار دارد که رقم بسیار بالا و نگران کننده ای است.
خلیل آقاجانلو تاکید کرد: در صورت نبود مدیریت مناسب برای کنترل، حفاظت و احیای زمین های بیابانی وسعت این زمین ها گسترش می یابد.
وی یادآوری کرد: قرار گرفتن بخش عمده ای از ...

[ مشاهده متن کامل زنجان در خطر بیابانی شدن است ایرنا ]