ارکستر مجلسی ایران برای جشنواره فجر چه برنامه ای دارد؟

دریافت خبر : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۹
مدیر ارکستر مجلسی ایران می گوید انتخاب قطعات برای کنسرت این ارکستر در جشنواره موسیقی فجر به گونه ای بوده که بتوانند رپرتوار متفاوت و کمتر شنیده شده ای را برای تماشاگران و علاقه مندان موسیقی کلاسیک ارائه دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ارکستر مجلسی ایران، منیژه صهبایی، مدیر ارکستر مجلسی ایران با اشاره به تازه ترین جزئیات کنسرت پیش روی این مجموعه در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر توضیح داد: بر اساس برنامه ریزی هایی که انجام گرفته ساعت ۱۸:۳۰ روز یکشنبه (۲۸ بهمن ماه) کنسرت ارکستر مجلسی ایران به رهبری پرفسور منوچهر صهبایی در چارچوب برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر میزبان مخاطبان در تالار وحدت تهران خواهد بود؛ این در حالی است که برنامه ریزی رهبر ارکستر برای انتخاب قطعات به گونه ای بوده که بتوانیم رپرتوار متفاوت و کمتر شنیده شده ای را برای تماشاگران و علاقه مندان موسیقی کلاسیک ارائه دهیم.
وی در معرفی قطعات پیش روی این کنسرت گفت: در این برنامه دو قسمت از سوئیت «بیژن و منیژه» اثر استاد حسین دهلوی انتخاب شده است. استاد دهلوی این سوئیت را سال ۱۳۵۰ برای ارکستر بزرگ نوشته و در سال ۱۳۵۶ نیز پنج قسمت آن را برای ارکستر زهی تنظیم کرد. این اثر یکی از کارهای بسیار ارزشمند و تأثیرگذار استاد دهلوی با استفاده از ملودی های اصیل ایرانی است که پرفسور صهبایی آن را با ارکسترهای اروپایی اجرا، ضبط و منتشر کرده است. قطعه بعدی که برای این کنسرت در نظر گرفته شده کنسرتو گیتار «آرانخوئز» اثری از خواکین رودریگو آهنگساز اسپانیایی قرن بیستم میلادی با تنظیم برای ارکستر زهی از مهران روحانی و نوازندگی گیتار کلاسیک پدرام فلسفی است. این اثر یکی از زیباترین تصانیف شناخته شده در جهان موسیقی است که در سال ۱۹۳۹ نوشته و در سال ۱۹۴۰ برای اولین بار در شهر بارسلون اجرا شد و از آن پس نیز به عنوان یکی از بهترین و زیباترین کنسرتو برای ساز گیتار معروف ...

[ مشاهده متن کامل ارکستر مجلسی ایران برای جشنواره فجر چه برنامه ای دارد؟ ایسنا ]

آخرین اخبار فرهنگی