کارخانه تولید فساد در کشور

آفتاب نیوز دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰:۵۱
در واقع نظام بانکی ما همچون بنگاه ملانصرالدین عمل می کند که تخم مرغ را دانه ای یک ریال می خرید و پس از رنگ کردن آن ها زا به قیمت ده شاهی می فروخت و همین امر کلکسیونی از بانک های ورشکسته با تقصیر یا بی تقصیر را در نظام اقتصادی اکران کرده است.

آفتاب نیوز :
علی فرحبخش در یادداشتی در روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: اکنون تقریبا مدت هاست که تقریبا روزی را پشت سر نمی گذاریم، مگر آنکه خبری در مورد افشای یک فساد اقتصادی یا دستگیری یکی از متخلفان به گوش نرسد.
اگرچه نقش رسانه های آزاد به عنوان بازجوی افکار عمومی درخصوص کشف و اعلام این مفاسد قابل کتمان نیست و در بسیاری از کشور های توسعه یافته در طرحی به نام «پلیس سوت زن» برای برملا کنندگان این تخلفات پاداش هایی هم منظور می شود.
اگرچه باز هم بدیهی است که در این موارد دستگاه قضا باید به وظیفه ذاتی خود در زمینه کشف، رسیدگی و مجازات متعدیان به بیت المال عمل کند، ولی آنچه غالبا مورد فراموشی و غفلت قرار می گیرد، محیط و بستر اقتصادی است که امکان چنین طیف گسترده ای از تخلفات در بخش های مختلف و به انحای گوناگون را می دهد.
شیوع گسترده مفاسد اقتصادی در کشور نه خود یک بیماری، بلکه همچون تب علامت شیوع یک بیماری است و تا زمانی که ریشه های آن شناسایی و برطرف نشود، امکان پایین آوردن تب نیز ممکن نیست. گفته می شود، سال ها پیش یک سرمایه گذار سوئیسی که برای تاسیس مجموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای به روسیه رفته بود، پس از آنکه با موانع متعدد برای شروع کسب و کار خود مواجه شده بود و راهی جز پرداخت رشوه نیافته بود، روزی با عصبانیت خود را به کاخ کرملین و دفتر ولادیمیر پوتین می رساند تا رنج آنچه را که بر وی رفته است، با شخص اول مملکت در میان بگذارد.
پس از صحبت با رئیس دفتر رئیس جمهور، وی به سرمایه گذار سوئیسی پیشنهاد می دهد که یک میلیون دلار دریافت کند و در عوض یک وقت اختصاصی برای ملاقات با ولادیمیر پوتین در اختیارش قرار دهد. در پایان سرمایه گذار ...

سرخط اخبار