هنوز به نقطه توافق نهایی نرسیده ایم؛ گام سوم را برمی داریم

ایکنا پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱
گروه سیاسی حجت الاسلام والمسلمین روحانی روند مذاکرات میان ایران با طرف های برجام را رو به جلو خواند و با بیان اینکه به رغم حل بخش مهمی از اختلافات در مذاکرات با اروپا، هنوز به نقطه توافق نهایی نرسیده ایم، تصریح کرد: در همین چارچوب ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را خواهد برداشت و جزئیات گام سوم را طی امروز و فردا اعلام و بر مبنای آن عمل خواهد کرد.

به گزارش ایکنا ؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز، چهارشنبه 13 شهریور، در جلسه هیئت دولت با تشریح روند مذاکرات اظهار کرد: مثلاً اگر در 20 مسئله اختلاف داشتیم، این اختلافات اکنون در 3 مسئله است و بخش عمده آنها حل شده اند اما هنوز به نقطه نهایی نرسیده ایم و بعید می دانم طی امروز و فردا نیز بتوانیم به توافق نهایی برسیم؛ در نتیجه گام سوم را خواهیم برداشت و جزئیات این گام سوم را طی امروز و فردا اعلام و بر مبنای آن عمل می کنیم.
روحانی صبر راهبردی و اقدام ایران را در برابر خروج آمریکا از برجام، هوشمندانه خواند و اظهار کرد: ایران اولین گام را برداشت و ظرف این اقدام، 2 ماه نیز فرصت داد. در همان دوره با چین، روسیه و اروپایی ها صحبت کردیم اما به نتیجه مطلوب نرسیدیم. هر چند که آنها توصیه می کردند گام دوم را برنداریم اما چون در عمل آنها کار مهمی انجام نداده بودند، گام دوم را برداشتیم. بعد از گام دوم باز هم گفت وگو و مذاکره کردیم.
رئیس جمهور افزود: طی این دوره یک گام هایی با هم برداشتیم. خیلی فاصله داشتیم در تلفن های روز اول بین ما خیلی فاصله بود اما الان کلام همدیگر را خوب می فهمیم. آنها می دانند ما چه می خواهیم و ما هم می دانیم آنها چه می خواهند و کاملاً مفهوم است. در بسیاری از موارد به هم نزدیک شده ایم و در برخی از موارد هم هنوز اختلاف نظر داریم و به گام نهایی نرسیده ایم.
روحانی از تعیین یک چارچوب 5 ماهه تا پایان سال میلادی با فرانسوی ها خبر داد و گفت: آنها می گویند با اروپایی ها و چین و دیگران و خود آمریکا حرف می زنیم و هماهنگ می کنیم و بحث می کنیم. حرف ما با فرانسه در این ...

سرخط اخبار