جواب منفی اوپک به درخواست حمایت ونزوئلا

دریافت خبر : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۴
جواب منفی اوپک به درخواست حمایت ونزوئلا
نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا با اشاره به تأثیر منفی تحریم ها روی قیمت نفت و ریسک های احتمالی برای سایر اعضای اوپک، خواستار حمایت این گروه در برابر تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت این کشور شده است.

به گزارش ایسنا، یک منبع آگاه به رویترز گفت: اوپک که ونزوئلا یکی از اعضای مؤسس آن است، حاضر نشده است هیچ بیانیه رسمی منتشر کند. اوپک می گوید این گروه نگران سیاست نفتی است نه مسائل سیاسی.
بیش از ۴۰ کشور شامل آمریکا، قدرت های اروپایی و اکثر کشورهای آمریکای لاتین خوان گوایدو، رقیب مادورو را به عنوان رئیس قانونی دولت این کشور به رسمیت شناخته اند.
درخواست حمایت مادورو از اوپک، در نامه ای به محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک فرستاده شده که تاریخ آن ۲۹ ژانویه - یک روز پس از اعلام تحریم های آمریکا علیه شرکت PDVSA - است.
مادورو در این نامه نوشته است: کشور ما امیدوار است از همبستگی و حمایت کامل اعضای اوپک و کنفرانس وزیران این گروه در مبارزه علیه مداخلات غیرقانونی آمریکا در امور داخلی ونزوئلا برخوردار شود. وی در بخش دیگری از این نامه نوشته است: اوپک باید راه کارهای احتمالی را بر مبنای تأثیری که تحریم های آمریکا روی بازار انرژی جهانی می گذارد و ریسکی که برای کشورهای دیگر این گروه دارد، مشخص کند.
تحریم ها علیه ونزوئلا قیمت جهانی نفت را تقویت کرده است و روند صادرات بیش از ۲۰ نفتکش حامل نفت ونزوئلا را مختل کرده و باعث سرگردانی این کشتی ها در آب های منطقه گلف کاست آمریکا شده است.
با این حال تحلیلگران می گویند ظرفیت مازاد فراوانی در سایر تولیدکنندگان نفت مانند عربستان سعودی وجود دارد. همچنین کشورهای مصرف کننده نفت، ذخایر استراتژیکی دارند که از دست رفتن صادرات نفت ونزوئلا را جبران می کند.
اوپک از بحث های سیاسی مربوط به اعضایش اجتناب می کند و سال گذشته درخواست ایران برای گنجانده شدن موضوع تحریم های آمریکا علیه تهران در نشست سیاست گذاری خود را رد ...

[ مشاهده متن کامل جواب منفی اوپک به درخواست حمایت ونزوئلا ایسنا ]