بحران نفتی گردن دولت کانادا افتاد

ایسنا جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۴
دولت ایالت آلبرتا و دولت فدرال کانادا مقصران تداوم مشکلات صنعت نفت این کشور هستند که اکنون به یک بحران تمام و کمال تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا، دو سوم از ۱۵۰ نفری که در نظرسنجی " دیلی اویل بولتن" شرکت کردند، اظهار کردند که نسبت به چشم انداز کوتاه مدت صنعت نفت و گاز بدبین شده اند و بیش از یک سوم بسیار بدبین بودند. تنها سه درصد گفتند که بسیار خوش بین هستند و ۲۷ درصد تا حدودی خوش بین بودند که منعکس کننده تصویر تیره تر است.
نتیجه این نظرسنجی چندان تعجب برانگیز نیست. صنعت نفت کانادا از بحران قیمت نفت ۲۰۱۴ بیرون آمد اما با کمبود ظرفیت خط لوله روبرو شد که برخی از تولیدکنندگان را ناچار کرد برای حمل نفت و رساندن آن به پالایشگاه ها، از قطارهای نفتی استفاده کنند. این امر حاشیه سود آن ها را کمتر کرد و باعث شد شاخص قیمت " وست کانادین سلکت " سال گذشته بیش از ۵۰ دلار در هر بشکه ارزان تر از وست تگزاس اینترمدیت آمریکا شود.
در مواجهه با این ریزش قیمت و تأثیر آن روی صنعت، دولت ایالت آلبرتا در دسامبر گذشته کاهش اجباری تولید نفت را اعلام کرد که قیمت ها را سریعاً بالا برد. با این حال بسیاری همچنان ناراضی بودند چرا که نفت کانادا برای پالایشگاه هایی که به سرعت به نفت سنگین تقریباً مفت عادت کرده بودند، بسیار گران به نظر آمد. با این حال شرکت های حفاری کانادایی شانس آوردند و کمبود عرضه نفت سنگین به دلیل تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا، تقاضا برای نفت سنگین کانادایی را با وجود قیمت بالاتر آن افزایش داد.
با وجود نور امید اندکی که ایجاد شد، چشم انداز صنعت نفت کانادا به شدت تیره است و دیلی اویل بولتن هزینه سرمایه بسیار کمتر این صنعت در سال میلادی جاری را پیش بینی کرده است. شایان ذکر است که قسمت عمده این هزینه ها سرمایه صرف اکتشاف و تولید نخواهد شد بلکه به تعمیرات و ...