پشت کردن عربستان به آمریکا

دریافت خبر : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۵:۴۸
پشت کردن عربستان به آمریکا
یازدهمین نشست مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک (JMMC) حامل پیام های مهمی برای بازار نفت بود؛ از جمله تغییر موضع عربستان نسبت به عرضه نفت. برای آنکه تحلیل درستی از آن داشته باشیم، قاعدتاً باید ابتدا به نقش تک تک تولیدکنندگان در کاهش قیمت ها توجه داشته باشیم و سپس بررسی کنیم که چرا عربستان نسبت به این مسأله تغییر موضع داشته است.

به گزارش ایسنا، سیدمهدی حسینی کارشناس ارشد انرژی با این مقدمه در روزنامه «ایران» نوشت: بارها به این موضوع اشاره کرده ام که عربستان هیچ گاه به اندازه ای که به آمریکا وعده افزایش تولید داده بود، توان و ظرفیت نداشت و این ادعا تنها یک بلوف بود. این کشور الان در حال تولید و صادرات حداکثری است و نمی تواند به میزان ۲ میلیون بشکه در روز تولیدش را افزایش دهد.
اما در مورد اینکه چه کشورهایی مسبب ورود بیشتر نفت خام به بازار و برهم زدن تعادل آن به نفع عرضه و کاهش قیمت نفت شدند، به اعتقاد من اولین کشور آمریکا بود. دولت آمریکا علاقه مند به این بود که در انتخابات میاندوره ای این کشور جمهوریخواهان برنده میدان شوند و به همین خاطر به دنبال مدیریت قیمت نفت و جلوگیری از پرش آن و به تبع قیمت بنزین بودند. از این رو به دنبال آن بودند که عرضه را در بازار افزایش دهند. این کشور نمی توانست بیشتر از ظرفیت موجود در این مدت محدود تولید را افزایش دهد، اما با استفاده از ذخایر استراتژیک و بازرگانی عرضه به بازار را افزایش داد.
اما همیشه گفته ام که از دو گروه بیشتر از عربستان و آمریکا باید هراس داشت؛ نخست، روسیه که ...

[ مشاهده متن کامل پشت کردن عربستان به آمریکا ایسنا ]