حفظ منابع آب و خاک، مهم ترین مزیت اجرای الگوی کشت

اقتصاد برتر دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۱

در شرایط کنونی که کشور با چالش بحران آب مواجه است، به نظر می رسد اجرای الگوی کشت محصولات کشاورزی می تواند راه حل مناسبی برای سازگاری با کم آبی باشد.
تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ خرداد ۹۸
به گزارش #اقتصادبرتر، همه ساله در بازار برخی محصولات کشاورزی به سبب رعایت نشدن الگوی کشت شاهد نوسانات شدیدی هستیم به طوریکه در برخی موارد حجم تولید این محصولات کم می شود و گاهی به حدی بالا می رود که برداشت آن دیگر برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد.
در شرایط کنونی که کشور با چالش بحران آب مواجه است، به نظر می رسد اجرای الگوی کشت محصولات کشاورزی می تواند راه حل مناسبی برای سازگاری با کم آبی باشد که متاسفانه تاکنون وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی توجه جدی به این موضوع نداشته است، در حالیکه کسری مخازن آب های زیر زمینی یک تهدید برای بخش کشاورزی محسوب می شود.
برخی کارشناسان معتقدند که عدم اجرای الگوی کشت محصولات کشاورزی در هدر رفت منابع پایه و برهم زدن تنظیم بازار نقش مهمی دارد، به همین دلیل انتظار می رود که الگوی کشت با فراهم کردن مباحث مربوط به بازرگانی، فروش، ادوات کاشت و برداشت در تمامی استان ها اجرا شود تا کشاورزان نگرانی از حیث فروش محصولات خود نداشته باشند.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت دلایل اجرا نشدن الگوی کشت به عنوان یکی از موضوعات سازگار با کم آبی با خبر شویم:
*ضرورت اصلاحات مربوط به بازرگانی و فروش در اجرای الگوی کشت
مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز عدم اجرای الگوی کشت را یکی از عوامل ناسازگار با کم آبی دانست و گفت: وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در اجرا نشدن الگوی کشت هر دو مقصر هستند، در حالیکه وزارت ...

سرخط اخبار