عارفه دهقانی: شاعر اگر نقد پذیر نباشد هیچ اتفاق خاصی در شعرش نمی افتد

خبرگزاری تسنیم شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱:۵۵
عارفه دهقانی معتقد است شاعر اگر نقد پذیر نباشد هیچ اتفاق خاصی در شعرش نمی افتد و این با حضور در محافل نقد میسر خواهد شد.

- اخبار فرهنگی -
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، "عارفه دهقانی" از شاعران جوان و پویای انقلاب اسلامی است. تلاش وی در عرصه شعر قابل توجه است. از او تاکنون مجموعه های «آخرشخص مفرد»، «آیینه کاری» و «زلف ضریح» به چاپ رسیده است. دهقانی در حوزه ترانه هم دستی بر آتش دارد و چندین اثر هم در این حوزه سروده است.
گفت وگوی مفصل ما با ایشان را بخوانید؛
* یکی از بخش هایی که از نظر کیفی و از نظر کمی رشد داشته حوزه شعر است و مخصوصا در حوزه شعر آیینی حوزه شعر انقلابی است. ولی طبیعتا شعر آیینی و شعر انقلاب یک طفل نوپا است. شما به عنوان کسی که تحصیلاتتان در این زمینه است و سال ها در این زمینه فعالیت کردین و به عنوان یکی از عناصر فعال این حوزه شناخته می شوید ،برآوردتان از حرکت شعر انقلاب شعر آیینی و شعر ارزشی در طول این سال ها چیست؟
در زمان صفویه پادشاه صفوی خیلی تمایل داشت که اشعاری در مورد اهل بیت سروده شود و اشعار خوبی هم دیدیم.گرچه خودجوش خود آن شاعرها نبود و سفارشی بود ولی باعث برکتی شد که اشعار خوبی که هنوز هم استفاده می شودبه وجود آمد مثل «باز این چه شور است که در خلق عالم است»، همینطور ادامه داشت و گاهی کمرنگ و پر رنگ می شد تا زمانی که بعد از انقلاب همراه با شعر انقلاب شعر آیینی هم رشد جدی تری پیدا کرد و از برکات همین انقلاب بود. در گذشه شاید آنقدر عرصه باز نبود و نمی توانستند ابراز عقیده کنند و محافل شعرهای آیینی و شعرهای انقلابی تشکیل نمی شد. افرادی بودند مثل خانم سیمین دخت وحیدی که آن زمان از جریان های شعر انقلاب بودند و الان نسبت به آن زمان تعداد شاعرانی که در این زمینه کار می کنند ، بیشتر شده است آن زمان ...