پارچه های هوشمندجایگزین باتری می شوند

دریافت خبر : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱:۳۹
محققان دانشگاه ماساچوست راهکار جدیدی را برای ذخیره توان الکتریکی توسعه دادند که امکان یکپارچه سازی سیستم ذخیره توان را با پارچه و لباس فراهم می کند.

یکی از مهمترین عواملی که مانع توسعه حسگر های زیستی مورد استفاده برای نظارت بر سلامت می شود، فقدان یک منبع توان الکتریکی پایدار و سبک است. این مشکل موجب محدودشدن فناوری های تولید انواع تجهیزات الکترونیکی قابل حمل، پوشیدنی، خوردنی و انعطاف پذیر شده است.
به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، اکنون محققان با استفاده از یک میکرو ابرخازن و به کار گرفتن آن به همراه رشته هایی از جنس فیلم پلیمری با پوشش رسانای الکتریکی که با استفاده از یک تکنیک بافت ویژه، به هم متصل می شوند، یک شبکه انعطاف پذیر از الکترود های همسو را روی پارچه تولید کردند. در نتیجه توانستند یک سیستم ذخیره توان الکتریکی توسعه دهند که در مقایسه با ابعاد خود، قابلیت بالایی در ذخیره توان الکتریکی دارد و منبع مناسبی برای تامین توان موردنیاز حسگر های زیستی محسوب می شود.
در حال حاضر محققان در تلاشند تا این فناوری جدید ذخیره توان الکتریکی را با فناوری پارچه های هوشمند و ریزپردازنده های کم مصرف ادغام کنند تا سیستم یکپارچه ای را برای نظارت بر عملکرد مفاصل و فرایند راه رفتن در طول روز توسعه دهند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS ...

[ مشاهده متن کامل پارچه های هوشمندجایگزین باتری می شوند پارسینه ]