کشاورزان خشمگین محصولات وازده را تخریب کردند/ ضعف آموزش، الگوی کشت را بی نتیجه کرده است

ایلنا یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۷:۰

چند روزی است که فیلمی در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن کشاورزان خشمگین در حال تخریب هندوانه های هستند که به ادعای آن ها قیمت خریدشان بسیار کمتر از هزینه تولید است. پیش تر نیز فیلم ها مشابه درباره محصولات دیگر که عمدتا صیفی هستند منتشر شده بود و در همه آن ها کشاورزان وزارت جهاد را مسئول این اتفاق می دانند. اما مسئولان در وزارت جهادکشاورزی شرایط به وجود آمده را نتیجه بی توجهی کشاورزان به توصیه های کارشناسان این وزارتخانه و تبعیت نکردن آن ها از الگوی کشت تعیین شده عنوان می کنند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ محصولات سبزی و صیفی از جمله محصولات کشاورزی آب بر به شمار می رود در میان این محصولات هنداونه با مصرف حدود 300 لیتر برای تولید هر کیلوگرم یکی از آب برترین آن ها است. به رغم این واقعیت هر ساله شاهد کشت گسترده این محصول در مزارع کشور و فروش آن به قیمت ناچیز هستیم. در برخی از سال ها قیمت هندوانه آنقدر پایین می آید که کشاورزان ترجیح می دهند به جای صرف هزینه برای حمل، آن را خوراک دام کنند یا زمین را با محصول شخم بزنند.
فیلمی که اخیرا در فضای مجازی دست به دست می شود، به ادعای کسانی که در فیلم حضور دارند، مربوط به مزرعه ای در مازندران است. در این فیلم افرادی که خود را کشاورزان معرفی می کنند مدعی هستند؛ به دلیل بی تدبیری مسئولان، قیمت هندوانه بسیار کمتر از هزینه تمام شده تولید است و آن ها چاره ای جز تخریب محصول ندارند.
این ادعاها در حالی است که مسئولان وزارت جهادکشاورزی شرایط به وجود آمده را نتیجه بی توجهی کشاورزان به توصیه های کارشناسان این وزارتخانه عنوان می کنند.
حسین اصغری، مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار