گردهمایی در لهستان هرگونه توافق با ایران را دشوارتر می کند

نسیم آنلاین شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۹:۵۹
نیویورک – ایرنا – معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا در امور امنیت بین المللی، سخنان ضد ایرانی«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در قاهره را تکرار حرف های پیشین وی دانست و گفت: برگزاری گردهمایی در لهستان هرگونه توافق احتمالی با ایران را دشوارتر می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «فرانک ویزنر» روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: من سخنرانی وزیر خارجه آمریکا را شنیدم و باید بگویم نکته جدید و موضوع تازه ای در سخنان وی ندیدم.
ویزنر ادامه داد: او و همین طور ترامپ چندین بار در گذشته رسما اعلام کردند که ایالات متحده، فشار به ایران را برای مقابله با فعالیت های منطقه ای آن، افزایش خواهد داد. وزیر خارجه آمریکا همین پیام را در قاهره مطرح کرد. همان صحبتی که قبلا در 'بنیاد هریتیج' مطرح کرده بود.
وی با اشاره به اینکه اکنون هم بحث برگزاری یک گردهمایی بین المللی در لهستان را مطرح کرده است، اضافه کرد: راهبرد همانی است که قبلا بوده، تنها شاهد مانوری تاکتیکی برای افزایش فشار علیه ایران هستیم.
** واقعیت های منطقه در تضاد با ائتلاف ضد ایرانی
عضو تیم آمریکا در مذاکرات هسته ای در پاسخ به این سوال که آیا گردهمایی لهستان برای سرپوش گذاشتن بر شکست طرح ناتوی عربی آمریکا نیست، اظهار کرد: ما با دو روند در اینجا روبرو هستیم. در سطح منطقه ای، از سال 1950 تاکنون، منطقه خاورمیانه شاهد شکل گیری های ائتلاف های نظامی و غیرنظامی متعددی میان دولت های منطقه و بیرون از منطقه بوده است.
ویزنر تصریح کرد: هیچ یک از آنها واقعا دوام نیاورده اند. مسایل مختلفی همچون تضاد منافع، دامنگیر آنها شده است که نمونه آن دعوای قطر و عربستان و در نتیجه بحران در شورای همکاری خلیج فارس است.
وی خاطرنشان کرد: بحران جاری در شورای همکاری، طرح ناتوی عربی را به چالش کشیده است. من زمینه ای برای ظهور یک ائتلاف نظامی جدی (علیه تهران) در این مرحله نمی بینم. همانطور که گفتم، تاریخ منطقه و همین طور واقعیت های منطقه ای نشان می دهد که ...

سرخط اخبار