آنچه در سال ۹۷ در فوتبال ایران گذشت

پارسینه چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲:۴۵
فوتبال ایران در سال ۹۷ ناکامی های زیادی داشت و به نوعی ستاره های این فدراسیون، خاموش شدند.

سال ۹۷ به روز آخر خود رسید و حالا می توان نگاهی به عملکرد فوتبال ملی ایران در سالی که گذشت، داشت. فوتبالی که پس از سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی و صعود پنج تیم فوتسال، فوتبال ساحلی، فوتبال زیر ۱۷ سال، فوتبال زیر ۲۰ سال و تیم ملی فوتبال بزرگسالان مورد تمجید بخش رسانه ای فیفا قرار گرفت. سایت فیفا در گزارشی با عنوان «ایران پنج ستاره» به حضور فوتبال ایران در پنج رده و رشته مختلف در جام جهانی اشاره کرد و همین تیتر ژورنالیستی تبدیل به سپر بلایی برای فدراسیون فوتبال مقابل نقد ها و چماقی بر سر منتقدان شد.
با این حال پس از عبور از این دو سال میلادی مورد اشاره، دو سال میلادی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ که بخش اعظمی از آن با سال ۹۷ تلاقی داشت، دستخوش اتفاقات زیادی برای فوتبال ایران بود که ناکامی به بار داشت. پس از «پنج ستاره» شدن فوتبال ایران، ناکامی ها یکی یکی آمدند؛ ابتدا حذف تیم جوانان از مرحله انتخابی قهرمانی آسیا و از دست دادن فرصت حضور در انتخابی جام جهانی از راه رسید. تیم نوجوانان هم مشابه تیم جوانان فرصت حضور در جام جهانی را از دست داد. تیم ملی فوتبال بزرگسالان در سالی که گذشت حضور در دو تورنمنت مختلف را تجربه کرد که در جام جهانی موفق به کسب ۴ امتیاز شد، هرچند این عملکرد منجر به صعود از گروه نشد. در جام ملت های آسیا نیز با اینکه همه چیز مهیای صعود ایران به فینال و پایان حسرت قهرمانی بود، اما شکست سنگین مقابل ژاپن در نیمه نهایی ناکامی دیگری را برای فوتبال ایران به ثبت رساند.
دو رشته دیگر که زیر نظر فدراسیون فوتبال فعالیت می کنند و این فدراسیون را تبدیل به «فدراسیون پنج ستاره» کرده بودند، فوتسال و فوتبال ساحلی هستند. در سالی که گذشت تیم ملی ...