حذف رانت و احیای قدرت خرید مردم با کارت الکترونیکی خرید کالای اساسی

ایران اکونومیست شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۴
یک اقتصاددان با بیان اینکه به نظر می رسد بهترین کار در شرایط فعلی تقویت قدرت خرید مردم است، گفت: اگر قیمت ها اعم از کالاهای اساسی و غیراساسی دستکاری نشود و مابه التفاوت نرخ فروش ارز در قالب یارانه یا به روش کارت اعتباری خرید کالای اساسی به مردم پرداخت کند.

ایران اکونومیست- محمود اللهیاری، در خصوص اعطای کارت الکترونیکی خرید کالاهای اساسی به مردم برای جبران کاهش قدرت خرید، اظهارداشت: در یک جامعه دو نرخی همیشه گرایش به سمت نرخ بالا است یعنی اگر شما چنانچه ارز را با قیمت پایین برای کالاهای اساسی بدهید به تدریج قیمت کالاهای اساسی به سطح عمومی قیمت ها گرایش پیدا می کند به هیچ عنوان تبعیض قیمت در یک اقتصاد داخلی امکان پذیر نیست.
وی با طرح این سوال که چرا دولت ها باز هم روش قیمتی را اتخاذ می کنند، افزود: به نظر من همه این را می دانند که اگر چنانچه قیمت ها را آزاد کنند و دستکاری در قیمت نداشته باشند، رانت ها در اقتصاد ایجاد نمی شود و اگر قیمت ها به قیمت بازار و حتی کالاهای اساسی به قیمت عرضه و تقاضای بازار عرضه شود، این شفافیت باعث می شود که تمام آحاد جامعه از این ارزش افزوده استفاده کنند. 
این اقتصاددان با بیان اینکه به نظر می رسد بهترین کار در شرایط فعلی تقویت قدرت خرید مردم است، گفت: به عبارت دیگر قیمت ها اعم از کالاهای اساسی و غیراساسی دستکاری نشود و اگر دولت منفعتی از مابه التفاوت فروش ارز می برد، به تفکیک تمام آحاد جامعه در قالب یارانه یا به روش کارت اعتباری خرید کالای اساسی به مردم پرداخت کند. 
وی ادامه داد: این یارانه پنهانی که نصیب عده خاصی می شود. مثلا اگر بنزین لیتری هزار تومان و قیمت واقعی آن 5 هزارتومان است افراد دارای خودرو شخصی هستند که از این یارانه استفاده می کنند اما خانواده هایی که وسیله نقلیه ندارند، از این یارانه استفاده نمی کنند و در این قالب یارانه بنزین نصیب عده خاصی می شود. 
اللهیاری تصریح کرد: این موضوع به تمامی کالاها و خدماتی که از طریق دولت ارائه می ...

سرخط اخبار