معرفی کتاب نظام نامه حرب

دریافت خبر : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۶
آیت الله سید عبدالله بلادی بوشهری در لابه لای کتاب لوایح و سوانح خود متن «نظام نامة حرب» را آورده است که از فصول درخشان و ماندگار این کتاب است.

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از انتشارات سوره مهر، آیت الله سید عبدالله بلادی بوشهری در لابه لای کتاب لوایح و سوانح خود متن « نظام نامة حرب » را آورده است که از فصول درخشان و ماندگار این کتاب است. ایشان پیش از ورود به مبحث نظام نامه، علت تألیف آن را کوتاه و مختصر می نویسد و در برابر ما تصویری از بوشهر قرار می دهد که به اشغال کامل انگلیسی ها درآمده و آتش جنگ و گریز مدافعان ایرانی با نیروهای اشغالگر شعله ور است.
آیت الله بلادی در دو سطر آخر شرح وضعیت بوشهر در جنگ جهانی اول (1915 میلادی) دربارة علت تألیف نظام نامة حرب می نویسد: از مرکز مجاهدین [در تنگستان] خواهش نظام نامه اساسی و اصول حربی برای عملیات ملی شد. لذا فوراً یکصد و ده ماده اصول حرب نوشتم و برای آن ها فرستادم.
مرتضی سرهنگی نظام نامة حرب را از دل کتاب لوایح و سوانح بیرون آورد تا این دستورهای نظامی بیشتر و بهتر دیده شود. مردم ما که یک جنگ دفاعی هشت ساله را پشت سر گذاشته است اهمیت چنین نوشته هایی را بیشتر می داند؛ به خصوص اینکه آینده نگری این مجتهد نواندیش در نظام نامة حرب که از فرماندهان مبارز جنوب خواسته است از میدان ...

[ مشاهده متن کامل معرفی کتاب نظام نامه حرب بسیج نیوز ]