عوامل پرواز طلا شناسایی شد

بنکر چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰:۱۵
اونس حدود یک ماه پیش از مبدا ۱۲۸۰ دلار به پرواز درآمد و در دو روز ابتدایی هفته جاری به اوج رسید؛ طلا دیروز با لمس سقف ۱۴۴۰ دلاری، رکورد ۶ ساله به ثبت رساند.

به گزارش بنکر ( Banker )، اگرچه روند صعودی اونس پیش بینی می شد، سناریوی رشد ۱۲ درصدی در یک ماه دور از انتظار بود. اما چه مجموعه عواملی محرک پرواز ناگهانی طلا بوده اند؟ بررسی ها نشان می دهد مهم ترین سوخت های این پرواز یک ۶ ضلعی شامل «جنگ های تجاری»، «ستیز آمریکا با ایران»، «شکست اعتماد به فدرال رزرو»، «کاهش نرخ اوراق خزانه»، «تقاضای بانک های مرکزی» و «تقاضای پناهگاه امن» بودند.
رکورد 6 ساله اونس شکست
شاخص جهانی اونس حدود یک ماه پیش از خواب زمستانی بیدار شد، با سرعتی توفانی شروع به حرکت کرد و رکوردهای تاریخی به ثبت رساند. حدود یک ماه پیش؛ یعنی در تاریخ ۲۵ می، شاخص اونس جهانی حدود ۱۲۸۰ دلار بود. اگر چه بازیگران بازار آینده اونس را صعودی پیش بینی می کردند. اما لمس نقاطی مانند ۱۴۰۰ دلار آن هم کمتر از یک ماه برای تک تک بازیگران سورپرایز بود. اما این اتفاق افتاد؛ شاخص اونس نه تنها در هفته های گذشته مرز های روانی مانند ۱۳۰۰ دلار و ۱۴۰۰ دلار را رد کرد بلکه در دو روز گذشته به مرز ۱۴۴۰ دلار نیز رسید و رکورد ۶ ساله را به ثبت رساند. مقایسه شاخص اونس در یک ماه گذشته حکایت از آن دارد که در این یک ماه بازدهی شاخص اونس در بازارهای جهانی بیش از ۱۲ درصد بوده است. این نرخ بازدهی هرگز با بازدهی بازارهای موازی در اقتصاد آمریکا همخوانی ندارد؛ در اقتصادی که نرخ بهره چسبیده به عدد ۲ بوده و بازدهی در سایر بازارها به ندرت از عدد ۵ عبور می کند، نوسان ۱۲ درصدی در یک ماه یک اتفاق معمولی نیست؛ برای رسیدن به چنین شرایطی آن هم در اقتصاد باثباتی مانند آمریکا، یک یا دو عامل اقتصادی کافی نیست بلکه باید دنبال دست های آشکار و پنهان مجموعه ای از عوامل سفت ...

سرخط اخبار