کشف فضایی مرتبط با آئین های ایران باستان در کاشان

دریافت خبر : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۱
کشف فضایی مرتبط با آئین های ایران باستان در کاشان
«با کشف بنایی جدید در شهر زیرزمینی سفید شهر کاشان، باستان شناسان احتمال می دهند این فضا مرتبط با آیین های ایران باستان باشد.»

به گزارش ایسنا، مجید منتظر ظهوری، سرپرست هیأت باستان شناسیِ دومین فصل از کاوش باستان شناسی در مجموعه معماری دستکندهای زیرزمینی سفید شهر (نصرآباد) در شهرستان آران وبیدگل، با اعلام این خبر گفت: در این کاوش ها بنایی نمایان شد که با توجه به وجود فضای چلیپایی با نورگیر، چاه آب (دو عنصر مقدس) و یافته های باستان شناسی احتمالاً مرتبط به آئین های ایران باستان است.
وی با بیان این که این کارگاه کاوش در دو کارگاه مجزا در حال انجام است، توضیح داد: کارگاه نخست در زیر عمارتی خشتی با نام «بقال» یا «چهارطاقی» انتخاب و دو فصل کاوش منجر به شناسایی فضاها و کانال های ارتباطی غیر همسطح در آن شد. همچنین ادامه کاوش ها در این کارگاه در بخش شمالی و جنوبی در دو جبهه ادامه پیدا کرد، آن به شناسایی بخش های دیگری از این دستکند منجر شد که روند مخرب توسعه شهری باعث تخریب راه های ارتباطی در این بخش ها شده است.
این باستان شناس افزود: برای به دست آمدن نتیجه مطلوب به منظور شناسایی مسیرهای ارتباطی از مطالعات میان رشته ای ژئوفیزیک به روش (GPR) کمک گرفته شد و گمانه زنی در نقاط شناسایی شده مشخص کرد که این مجموعه دستکند در بخش شمالی تداوم داشته و خیابان ۲۲ بهمن این مسیر را تخریب کرده است. همچنین مطالعات ژئوفیزیک مسیرهای دیگری را در بخش های دیگر شهر نیز شناسایی کرده که ادامه کاوش در آنها به فصل های بعد موکول شد.
منتظر ظهوری از یافته های این بخش از دستکندها به سفال های دوران قرن ششم و هفت هجری قمری اشاره کرد که از نمونه های آن می توان از سفال های فیروزه قلم مشکی و سفال های لعاب تک رنگ فیروزه ای با لبه چکشی نام برد.
او با اشاره به این که قطعاتی از سفال های ...

[ مشاهده متن کامل کشف فضایی مرتبط با آئین های ایران باستان در کاشان ایسنا ]