خواب 350 میلیارد دلاری پوتین برای سوریه

اعتماد آنلاین پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵

اعتمادآنلاین| ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به دنبال درآمد 350 میلیارد دلاری از حضور نظامی خود در سوریه است.
به گزارش اعتمادآنلاین، مجله «فارین پالیسی»، در گزارشی که چندی پیش منتشر شد، اعلام کرد: بعد از آنکه پوتین به هدف اول خود در قبضه کردن پایگاه نظامی طرطوس رسید، هم اکنون به دنبال تحقق هدف بعدی خود یعنی کسب منافع اقتصادی از سوریه است.
«انشل فورا»، خبرنگار مجله در بیروت، طی گزارشی در این باره نوشت: پوتین بعد از چهار سال حضور نظامی روسیه در سوریه و محصور شدن مخالفان در حداقل مساحت ممکن در این کشور، تمامی اهداف نظامی خود را محقق شده می بیند و منتظر است که سوریه او را از لحاظ اقتصادی سورپرایز کند.
به گفته سه سیاستمدار لبنانی که با این مجله گفت وگو کردند، در حال حاضر مسائل مالی و اقتصادی مهم ترین انگیزه حضور روس ها در سوریه شده است.
این افراد بر این باورند که مسکو به دنبال بهره مندی از بخش اعظم 350 میلیارد دلار هزینه پیش بینی شده برای بازسازی سوریه است، موضوعی که می تواند به اقتصاد روسیه کمک شایانی کند.
امروز روسیه به برنده شدن در پروژه هایی همچون احداث نیروگاه ها و نیز بقیه بخش های زیربنایی سوریه چشم دوخته است.
یک دیپلمات برجسته در اتحادیه اروپا نیز در این زمینه گفت: روس ها اکنون به دنبال سرمایه های اروپایی برای بازسازی سوریه هستند تا با تامین منابع مالی شرکت های روسی، پیاده سازی این پروژه های زیربنایی را بر عهده بگیرند.
به اعتقاد این دیپلمات مشکل اینجاست که اتحادیه اروپا تا زمانی که دمشق حاضر به همکاری نباشد حاضر به پرداخت پول نیست.
با این حال نویسنده مقاله خبر داد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تلاش دارد از ...

سرخط اخبار