چندجانبه گرایی اروپایی ها در برابر یکجانبه گرایی ترامپ

دریافت خبر : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۵:۲۴
چندجانبه گرایی اروپایی ها در برابر یکجانبه گرایی ترامپ
تهران - ایرنا - واکنش های اروپا و مواضع تند دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره لزوم تشکیل ارتش متحد اروپایی نشان می دهد که شکاف میان اروپا و آمریکا روز به روز گسترش یافته و متحدان قدیمی دوسوی آتلانتیک به بن بست راهبردی نزدیک تر می شوند.

به گزارش ایرنا، در حالی که از زمان روی کار آمدن 'دونالد ترامپ' به ریاست جمهوری آمریکا یعنی از سال 2016 میلادی دو سال نمی گذرد، رویکرد های متفاوت وی در همه زمینه ها و حوزه های فضای سیاسی و اقتصادی بین المللی را تحت تاثیر خود قرار داده است. حتی این رویکردها دیگر با اروپا به عنوان متحدان قدیمی نیز سر سازگاری ندارد.
رئیس جمهوری آمریکا که برای یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول به پاریس سفر کرده بود، از حضور در مجمع صلح پاریس خودداری کرد در حالی که بسیاری از سران جهان با حضور در این مجمع حمایت خود را از چندجانبه گرایی در جهان اعلام کردند.
سران اروپا از جمله 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه و 'آنگلا مرکل' صدراعظم آلمان در مجمع صلح پاریس خواستار چندجانبه گرایی و اتخاذ رویکرد متحد در صیانت از صلح جهانی شدند.
درحالی که همه سران کشورهای دعوت شده به مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در این مجمع شرکت کردند، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از حضور در آن خودداری کرد.
مراسم یادبود یکصدمین سال پایان جنگ جهانی اول؛ روز یکشنبه تحت تدابیر شدید امنیتی و با حضور سران و مقامات ...

[ مشاهده متن کامل چندجانبه گرایی اروپایی ها در برابر یکجانبه گرایی ترامپ ایرنا ]