گسترش نیروی نظامی؛ به بهانه مبارزه با تروریسم

مشرق نیوز پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲:۲۲
نقشه ای که محققان دانشگاه براون بر اساس مصاحبه با روزنامه نگاران، دانشگاهیان، سفرا و فرماندهان نظامی آمریکا در سراسر دنیا تهیه کرده اند، نشان می دهد که در ۱۸ سال اخیر حضور نظامی آمریکا افزایش یافته.

به گزارش مشرق،  متر از یک ماه بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر، نیروهای نظامی ایالات متحده به همراه نیروهایی از انگلستان ، کانادا ، فرانسه ، آلمان و استرالیا به افغانستان حمله کردند تا با گروه القاعده و طالبان بجنگند. بهانه آن ها مبارزه با تروریسم بود.
هم اینک اما با گذشت ۱۸ سال از آغاز شدن این حملات، نیروهای آمریکایی به بهانه مبارزه با تروریسم، در بیش از ۸۰ کشور جهان حضور نظامی داشته و یا به صورت مستقیم با گروه هایی که نام تروریست به آن ها داده است در جنگ است. دانشگاه براون در سال ۲۰۱۸ نقشه ای از حضور نظامی آمریکا در کشورهای مختلف دنیا و سطح این حضور تهیه کرد. این نقشه بر اساس مصاحبه با روزنامه نگاران، سفرای آمریکا در کشورهای مختلف، فرماندهان نیروهای نظامی آمریکا در سراسر دنیا و اساتید دانشگاه تهیه شد و به نتیجه جالبی رسید: آمریکا بر پایه ادعای مبارزه با تروریسم، حضور نظامی خود را در بیش از ۴۰ درصد از کشورهای جهان گسترش داده است.
این جنگ تنها به صورت نظامی نیز نبوده است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون در حدود ۱.۹ تریلیون دلار هزینه در برداشته است. بلکه در طول ۱۸ سال گذشته وزارت خارجه آمریکا تنها ۱۲۷ میلیارد دلار هزینه آموزش نیروهای پلیس، نیروهای نظامی و مأمورین امنیتی کشورها کرده است تا بلکه به قول خود از گسترش تروریسم جلوگیری کند.
اما سؤال اصلی اینجاست که آیا تروریسم در جهان از چیزی که در سال ۲۰۰۱ وجود داشته است، کمتر شده است یا اقدامات آمریکا در آنچه خود نام «جنگ با تروریسم» به آن داده است، باعث گسترش تروریسم در جهان در طول ۱۸ سال گذشته شده است؟ نمودار زیر به خوبی نشان از این دارد که از سال ۲۰۰۱ به این سو، گرچه در چند سال ...

سرخط اخبار