شمارش معکوس برای تغییر شرایط پرداخت سود سپرده های بانکی

سیتنا شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۴
شمارش معکوس برای تغییر شرایط سپرده گذاران در بانک ها آغاز شده است.

به گزارش خبرآنلاین، حالا بانک ها کم کم آماده اجرای شیوه جدید پرداخت سود به سپرده گذاران می شوند،سودهایی که تا دیروز روزشمار بودند، تغییر ماهیت داده و ماه شمار خواهند شد.
این اتفاق هر چند برای سپرده گذاران چندان اتفاق تاثیرگذاری نیست اما در بلندمدت می تواند ترکیب سپرده ها را دستخوش تغییر کند البته این تفییر الزاماتی دارد که در شرایط فعلی در دسترس نیست.
پیش از این اتاق بازرگانی تهران در گزارشی تاکید کرده بود که میل به سپرده گذاری به صورت کوتاه مدت افزایش یافته است.
هر چند سود سپرده های کوتاه مدت ۱۰ درصد تعیین شده است اما با این حال برخی بانک ها شرایط ویژه ای را برای سپرده گذارانشان فراهم می کردند و با پرداخت سودهایی بالاتر از این رقم؛ فاصله میان سود بلند مدت و کوتاه مدت را از میان برداشته بودند. از راه رسیدن موج تورمی، در دسترس قرار گرفتن نقدینگی را به مولفه ای مهم برای سپرده گذاران تبدیل کرد.
در این حالت بسیاری از سپرده گذاران ترجیح می دادند پول های خود را در حساب های کوتاه مدتشان نگه داری کنند تا دسترسی به آن برایشان تسهیل شود. ریزش ارزش پول تبدیل نقدینگی را به امری عادی در ماه های اخیر بدل کرده است. تبدیل نقدینگی به طلا و سکه و ارز و مسکن و ... این روزها در دستور کار بسیاری از دارندگان سرمایه های خرد قرار گرفته است.
این همه ماجرا نبود. طبق قواعد تعیین شده پرداخت سود به صورت روزشمار بود و بانک به ازای هر روز ماندگاری پول در حساب، سودی را به سپرده گذار پرداخت می کرد حالا اما قرار است پولی که در طول ماه برداشت می شود مشمول پرداخت سود، چه ۱۰ درصد و چه بالاتر نباشد. اتفاقا پولی که انتهای ماه در حساب دوام می آورد، تنها پولی ...

سرخط اخبار