صادرات مجدد نفت از کرکوک عراق

دریافت خبر : جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۴
صادرات مجدد نفت از کرکوک عراق
ایسنا نوشت: عراق صادرات نفت کرکوک که یک سال قبل به دلیل بن بست میان دولت مرکزی و دولت منطقه کردستان متوقف شده بود را پس از توافق دولت جدید بغداد با اربیل، مجددا آغاز کرد.

این رویداد بردی برای آمریکا محسوب می شود که از دو طرف خواسته بود اختلافاتشان را حل کنند تا به ازسرگیری صادرات نفت و جبران کمبود ناشی از تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران کمک شود. 
منابع آگاه به رویترز گفتند: صادرات نفت کرکوک در سطح اندک روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه در روز جمعه آغاز شد. صادرات نفت این منطقه سال گذشته تا مرز ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود و معلوم نیست اکنون که دوباره ازسرگرفته شده، تا چه میزان افزایش پیدا خواهد کرد. وزارت نفت عراق دراین باره هنوز اظهارنظر نکرده است. 
این توافق نشان می دهد دولت جدید عادل عبدالمهدی - نخست وزیر عراق، و ثامر غضبان - وزیر نفت این کشور، با وجود تنش های قبلی و همه پرسی ناموفق کردستان در سپتامبر سال ۲۰۱۷ آماده همکاری هستند. 
توقف صادرات نفت کرکوک در اکتبر سال ۲۰۱۷، جریان حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت از عراق به ترکیه و بازارهای بین المللی را متوقف کرد و حدود ۸ میلیارد دلار ضرر در درآمد نفتی به عراق در سال گذشته وارد کرد. 
عمده صادرات نفت عراق از میادین جنوبی این کشور انجام می شود اما کرکوک یکی از بزرگترین و قدیمی ترین میادین نفتی در ...

[ مشاهده متن کامل صادرات مجدد نفت از کرکوک عراق خبر آنلاین ]