سال گذشته هجدهمین اقتصاد دنیا از نظر شاخص PPP بودیم/ درگیر جنگ اقتصادی با دولت آمریکا هستیم/ به صادرات نفت خود ادامه می دهیم/ تحریم ها بر اقتصاد کشور تأثیر داشت، ولی هدف آمریکا با شکست مواجه شد

تابناک جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۵
امروز نقل قولی را از آقای ترامپ می خواندم که گفته بود «صادرات نفت ایران از حدی که من فکر می کردم پایین تر است» و این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که صادرات نفت ایران را به صفر می رساند، از این رو و باتوجه به این صحبت، پس الان باید صادرات نفت ما منفی می شد، اما این اتفاق نیفتاد و ما به صادرات نفت خود ادامه می دهیم.

دکتر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در گفت وگو با لستر هولت، خبرنگار شبکه تلویزیونی NBC، توضیحاتی را درباره آخرین تحولات اقتصادی کشور، صادرات نفت ایران، شرایط اقتصادی ایران پس از وضع تحریم های آمریکا ارائه کرده است.
به گزارش تابناک اقتصادی ؛ به نقل از بانک مرکزی، دکتر همتی در پاسخ به این سوال که دولت ترامپ در رسیدن به هدف خود مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تا کجا پیش رفته است، گفت: امروز نقل قولی را از آقای ترامپ می خواندم که گفته بود «صادرات نفت ایران از حدی که من فکر می کردم پایین تر است» و این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که صادرات نفت ایران را به صفر می رساند، از این رو و باتوجه به این صحبت، پس الان باید صادرات نفت ما منفی می شد، اما این اتفاق نیفتاد و ما به صادرات نفت خود ادامه می دهیم. البته صادرات نفت ما در حال افزایش نیز هست و از روش های غیرمتعارف کار خود را پیش می بریم.
رئیس کل بانک مرکزی تحریم ها را غیرقانونی خواند و تصریح کرد: ما معتقدیم که دولت آمریکا و آقای ترامپ نمی تواند در دنیا قانون وضع کند و برای سایر کشورها تعیین تکلیف کند، بنابراین زمانی که ما نفت صادر می کنیم، روال طبیعی خودمان را طی می کنیم، ولی در واقع در حال دور زدن اقدامات آمریکا هستیم. 
رئیس شورای پول و اعتبار درخصوص رقم میزان صادرات نفت ایران، عنوان کرد: همان طور که آقای ترامپ اعلام کرده، ما صادرات نفت را انجام می دهیم، اما اجازه دهید روند و رقم آن نزد ما بماند. معتقدیم در حال حاضر درگیر جنگ اقتصادی با دولت آمریکا هستیم و قطعاً در یک جنگ اقتصادی هیچ گاه اطلاعاتِ مهماتمان را به دولتی که در مقابل ما قرار گرفته است، ...