آنالیز روز؛ ۳-۳-۴ نامتقارن، حمله از راست

آی اسپورت شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۲

آی اسپورت - کارلوس کی روش برای دومین بازی تیم ملی در جام ملت های آسیا مقابل ویتنام تیمش را با چیدمان ۳-۳-۴ به زمین فرستاد، ولی با شروع بازی مشخص شد که ایران در زمین آرایش متقارنی ندارد و سامان قدوس و مهدی طارمی قرار نیست در نقش گوش کلاسیک بازی کنند. مهدی طارمی مثل بازی با یمن نزدیک به آزمون بازی می کرد و تقریبا یک زوج بودند. ویتنام با سه مدافع میانی بازی می کرد و حضور طارمی نزدیک دروازه کمک می کرد که خط حمله ایران در این منطقه پرتعداد باشد.
قدوس هم به مرکز زمین متمایل می شد تا تقریبا به عنوان شماره ده بازی کند. با حضور در این منطقه بود که یک بار با پاس عمقی دژاگه توانست پشت دفاع ویتنام تک به تک شود. در جریان بازی هم چند بار پشت محوطه جریمه در موقعیت شوت قرار گرفت. در عوض این وحید امیری بود که با توجه به ویژگی ذاتی فوتبالش به کنار زمین متمایل می شد و گاهی نقش گوش را به عهده می گرفت. نموداری که از «موقعیت متوسط بازیکنان» در جریان بازی منتشر شده نشان می دهد که قدوس نسبت به امیری بیشتر به مرکز زمین متمایل بوده. این در حالی است که بازیکن امی ین بازی را به عنوان گوش چپ شروع کرد.
1
کی روش با استفاده از قدوس به جای ترابی در ترکیب اصلی مصمم بود که کانال مرکزی فعال تر باشد. نمودار حملات تیم ملی هم نشان می دهد که تلاش برای عبور از کانال میانی (۳۲.۷ درصد) بیشتر از کانال چپ (۳۰.۴ درصد) بوده. تیم ملی در نیمه اول تلاش زیادی برای عبور از مرکز بلوک دفاعی ویتنام داشت و گل دوم هم با عبور از این منطقه زده شد.
بیشترین حملات تیم ملی اما از سمت راست بود (۳۶.۹ درصد). مثلث وریا که جانشین رضاییان شده بود، دژاگه و طارمی در سمت راست بسیار فعال ...

سرخط اخبار