سیر نزولی جرائم اقتصادی در ۱۲ ماه

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۷
حالا دیگر یک سالی می شود که قوه قضاییه برای مبارزه با معضل فساد، آستین ها را جدی تر از قبل بالا زده است.

به گزارش مشرق، سال گذشته در همین روزها بود که افزایش افسارگسیخته نرخ دلار و متعاقب آن افزایش قیمت کالاها، برخورد قاطع با برهم زنندگان بازار ارز را ایجاب کرد. درهمین باره، صادق آملی لاریجانی، رییس وقت قوه قضاییه، در نامه ای به آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب، اذن اقدامات ویژه برای برخورد قاطع با اخلال گران را خواست.
رییس وقت دستگاه قضا 20 مرداد۱۳۹۷ در نامه خود تأکید کرد: «نظر به شرایط ویژه اقتصادی کنونی که نوعی جنگ اقتصادی محسوب می شود و متأسفانه عده ای از اخلال گران و مفسدان اقتصادی هم در راستای اهداف دشمن موجبات آن را فراهم و مرتکب جرایمی می شوند که ضرورت برخورد قاطع و سریع با آنان را می طلبد، درصورت صلاح دید به رییس قوه قضاییه اجازه فرمایید در چارچوب قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور مصوب ۱۹آذر۱۳۶۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی و ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ با رعایت موارد ذیل اقدام نماید».
رهبر انقلاب نیز در پاسخ آنی به درخواست آملی لاریجانی تصریح کردند: «با پیشنهاد موافقت می شود. مقصود آن است که مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد. درمورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمایید». 
سلاطین پای چوبه دار 
در دوران ریاست آملی لاریجانی، بیشتر تمرکز دستگاه قضا بر مقابله با اخلال گران بازار ارز معطوف شد. بازداشت و نهایتا اعدام وحید مظلومین، معروف به «سلطان سکه»، ازجمله این تلاش های مؤثر بود. دراین میان، سلاطین دیگری خارج از حوزه ساماندهی بازار سکه و ارز، مانند حمیدرضا باقری درمنی معروف به «سلطان قیر» نیز دستگیر شدند و به پای چوبه دار رفتند. باقری درمنی در سالیان متمادی با تشکیل ...

سرخط اخبار