حذف صفرها مقرون به صرفه و به صلاح ملی نیست

عصر اقتصاد شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۳

سمیه بابایی
عصراقتصاد : حذف صفرهای پول ملی موضوعی مهمی است که دولت و سیاست گذاران پولی طی چند سال اخیر توجه ویژه ای به آن داشته اند و همیشه زمزمه های حذف صفر از سوی مسئولان شنیده می شود. مدتی بود این موضوع به فراموشی سپرده شده بود تا اینکه رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با اعضای فراکسیون ولایی مجلس از ارائه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به دولت خبر داد.
عبدالناصر همتی گفته بود: لایحه حذف چهار صفر پول ملی از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده و امیدوارم هرچه سریع تر این مهم به نتیجه برسد.
همزمان با صحبت های همتی، وزیراقتصاد نیز گفته بود: پیشنهاد بانک مرکزی در زمینه حذف چهار صفر از پول ملی در هیات وزیران بررسی می شود.
فرهاد دژپسند درباره حذف چهار صفر از پول ملی، بیان کرد: پیشنهاد بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از پول ملی به دولت ارسال شده که باید مسیر خود را طی کند و در صورت تصویب در هیات دولت به مجلس ارسال می شود.
بر اساس این گزارش، رئیس کل بانک مرکزی چهارشنبه هفته گذشته نیز در حاشیه نشست هیات دولت گفته است: حذف چهار صفر از پول ملی، اولویت اول بانک مرکزی نیست. پیشنهاد حذف چهار صفر برای تسهیل امور و جلوگیری از برخی هزینه ها مورد توجه قرار گرفته است؛ بنابراین این طرح ظاهری و اسمی است و خودمان هم نمی گوییم کاری حقیقی است. اجرای این طرح از نظر قانونی و فنی، در حسابرسی ها و گمرک به یک سری مقررات و اصلاحات نیاز دارد که آماده شدن این شرایط دو سال زمان می برد.
وی معتقد است: اگر جمع بندی شد که این طرح را اجرا نکنیم، انجام نخواهیم داد، اما فکر می کنم که اجرای آن به نفع مردم است.بانک مرکزی اقدامات بسیار مهمی در دستور کار قرار دارد که ...

سرخط اخبار