کاوش های باستان شناختی شهر بلقیس پایان یافت

دریافت خبر : یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۱
کاوش های باستان شناختی شهر بلقیس پایان یافت
اقتصاد ایران: بجنورد -ایرنا- نهمین فصل کاوش های باستان شناختی شهر تاریخی بلقیس واقع در جنوب شرقی اسفراین استان خراسان شمالی با یافته هایی جدید در داخل ارگ و شارستان پایان یافت.

مدیر پایگاه ملی شهر تاریخی بلقیس روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فصل نهم کاوش شهر تاریخی بلقیس از اواخر اردیبهشت ماه آغاز تا اوایل تیرماه سال امسال به مدت 40 روز با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی در دو بخش داخل ارگ و شارستان انجام شد.
علیرضا نجفی افزود: این کاوش ها در داخل ارگ با هدف شناخت و آگاهی از ساختار معماری داخل ارگ و فضاهای موجود در آن، فراهم کردن بستری برای حفاظت و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ و در محدوده شارستان با تاکید بر تپه منار با هدف مشخص کردن کاربری و تکمیل ساختار بنای احتمالی مسجد یا مدرسه که بخش هایی از آن در فصول گذشته با کاوش های باستان شناختی نمایان شده بود انجام شد.
وی گفت: از مهم ترین یافته های شارستان در بخش معروف به تپه منار می توان به تعداد حجره با مصالح آجر و گچ در پیرامون حیاط مرکزی و یک بنای چهار ضلعی به ابعاد 8 × 8 متر با دیواری به ضخامت 60 /1 سانتیمتر که احتمالاً در بالای آن گنبد قرار داشته، می باشد که در فصول قبل بخشهایی از ساختار این بنا شامل ایوان، راهرو مزین به گچبری و تعدادی حجره طی کاوش های باستان شناسی کشف شده بود.
نجفی ...

[ مشاهده متن کامل کاوش های باستان شناختی شهر بلقیس پایان یافت اکو نیوز ]