دستگاه برداشت گل زعفران به کمک کشاورزان می آید

دریافت خبر : چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۶
بیرجند - ایرنا -عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی سرایان و مخترع دستگاه برداشت گل زعفران گفت: این دستگاه بر نخستین بار اختراع شده است و کشاورزان می توانند از سال آینده هنگام برداشت گل زعفران در مزرعه، از مزایای آن بهره مند شوند.

امیرحسن اسعدیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ساخت این دستگاه در خراسان جنوبی 6 سال به طول انجامید چون فصل برداشت زعفران دستگاه تست می شد اما برای رفع اشکالات باید تا سال دیگر منتظر می بودیم.
وی اظهار داشت: تاکنون دستگاه هایی در دنیا برای جمع آوری زعفران اختراع شده اما یا قابلیت تجاری نداشته یا ضرر زیادی به محصول می زد یا دستگاه هایی بزرگی بوده که متناسب با مزارع زعفران ایران نبوده است.
مخترع دستگاه برداشت گل زعفران با بیان اینکه برداشت زعفران در ایران به صورت دستی انجام می شود تاکید کرد: این دستگاه نخستین اختراع در جهان است که با وجود وزن کم هنگام برداشت هیچگونه آسیبی به محصول وارد نمی کند.
وی عنوان کرد: از آنجایی که برداشت گل زعفران کار بسیار سختی بوده و به صورت نشسته یا خمیده در هوای سرد انجام شود بر آن شدیم تا ساخت دستگاه برداشت گل زعفران را در استان پیگیری و اجرا کنیم.
اسعدیان ادامه داد: از طرفی عمده کشاورزان دارای سن و سال بالایی هستند که جمع آوری گل زعفران با وجود ظرافت و حساسیت این محصول، مشکلات عدیده ای برای آنها در پی دارد.
وی با بیان اینکه برداشت گل ...

[ مشاهده متن کامل دستگاه برداشت گل زعفران به کمک کشاورزان می آید ایرنا ]