گام بلند بانک مرکزی و تاثیر آن در کاهش نرخ ارز

دریافت خبر : پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۶
گام بلند بانک مرکزی و تاثیر آن در کاهش نرخ ارز
بانک مرکزی این بار اقدامات کنترلی خود را به خارج از مرزهای ایران برده و بازار کاملا بی سامان خارج تحت اختیار بانک مرکزی درآمدهاست.

کارشناس اقتصاد سیاسی، درباره دلایل کاهش نرخ دلار می نویسد: سرچشمه کاهش بیش از آنکه در بازار نقد تهران باشد از آن سوی مرزها آغازشده است و مهم تر از آن علیرغم کاهش جدی نسبت به انتظارات بازار موج های برگشتی چندان پرقوت نیست.
به گزارش تجارت نیوز، متن این یادداشت به شرح زیر است:
بعد از سقوط آزاد نرخ دلار از حدود ١٩ هزار تومان به بازه ۱۲ هزار تومان توام با نوسان های مقطعی، بانک مرکزی به صورت مستمر و هوشمندانه اقدام به مداخلات نقطه ای در بازار نقدی تهران می کرد و این امر بخش مهمی از ثبات و کاهش نسبی نرخ ارز در بازار آزاد را در یک ماه گذشته توضیح می دهد.
اما ظرف چند روز گذشته شیب این کاهش به مراتب بیشتر شده و حتی باعث شد صبح امروز نرخ بازار هرات در کانال یازده هزار تومان باز شود. این بار سرچشمه کاهش بیش از آنکه در بازار نقد تهران باشد از آن سوی مرزها آغازشده است و مهم تر از آن علیرغم کاهش جدی نسبت به انتظارات بازار موج های برگشتی چندان پرقوت نیست. متغیر مسلط این روند جدید چیزی جز گام قاطع بانک مرکزی برای مقابله با پول شویی نیست: محدودیت سقف روزانه تراکنش روی POS.
توضیح آنکه شکل اصلی ...

[ مشاهده متن کامل گام بلند بانک مرکزی و تاثیر آن در کاهش نرخ ارز تجارت نیوز ]