هفته نهم تظاهرات جلیقه زردها: بیش از 84 هزار نفر در سراسر فرانسه به خیابان ها آمدند/

راسخون یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۹:۲۵

پلیس فرانسه روز شنبه، هفته نهم از اعتراضات علیه سیاست های اقتصادی رییس جمهور فرانسه، از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور برای عقب راندن «جلیقه زردها» استفاده کردند.
به گزارش راسخون به نقل از رویترز؛ هزاران معترض در پاریس، هر چند پر سر و صدا ولی آرام به سمت شمال پاریس؛ جایی که انفجار مهیب گاز باعث کشته شدن 2 آتش نشان و یک گردشگر اسپانیایی شد و نزدیک به 50 زخمی به همراه داشت، راهپیمایی کردند.
برخی معترضین نیز در این بین، شروع به پرتاب بطری و اشیا دیگر به سمت پلیس کردند.
شاهدان گفتند زمانی که برخی از معترضین شروع به پرتاب سنگ و رنگ به سمت پلیس کردند، پلیس ضدشورش از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور برای عقب راندان آنها استفاده کردند.
هم چنین گروه های معترض در اطراف شانزلیزه، جایی که صحنه درگیری های شدید در هفته های گذشته بود، جمع شدند و خواستار استعفا ماکرون شدند.
وزرات کشور فرانسه تخمین زده است که در روز شنبه حدود 84 هزار تظاهرکننده در سراسر کشور دست به اعتراض زده اند. این آمار نشان می دهد در نهمین هفته اعتراضات فرانسه بیش از 50 نفر بیشتر از هفته قبل معترض به خیابان ها آمده اند.
در پاریس نیز شمار تظاهرت کننده 8 هزار نفر تخمین زده شد.
بسیاری از مراکز خرید پاریس در هفته اول بعد از کریسمس تعطیل بود. هم چنین پل رودخانه سن نیز بسته شده بود. نکته جالب آنکه پارلمان فراسنسه و کاخ ریاست جمهوری توسط موانعی که پلیس طراحی کرده بود، محافظت شده بود.
فقط در پاریس، 156 «جلیقه زرد» دستگیر شد. به گفته پلیس برخی از آن ها اشیایی به همراه داشتند که قابلیت استفاده به عنوان اسلحه داشتند. در سراسر کشور نیز 244 ...

سرخط اخبار