چرا والدین ثروتمند بیشتر مرتکب رفتارهای غیراخلاقی می شوند؟

فارس نیوز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰:۳۵
وکلای فدرال 50 نفر را در جریان تقلب برای ورود به دانشگاه های برتر دستگیر کرده اند که با دریافت مبالغی از والدین ثروتمند، کاری می کردند تا فرزندانشان مجوز ورود به دانشگاه های برتر را دریافت کنند.

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس : وکلای فدرال 50 نفر را در جریان تقلب برای ورود به دانشگاه های برتر دستگیر کرده اند که با دریافت مبالغی از والدین ثروتمند، کاری می کردند تا فرزندانشان مجوز ورود به دانشگاه های برتر را دریافت کنند. مقامات قضایی دریافته اند که این والدین در مجموع بالغ بر 6 میلیون و 500 هزار دلار بابت ورود فرزندانشان به دانشگاه ها پرداخت کرده اند. این فهرست شامل والدین سلبرتی همچون فلیسیتی هافمن و لوری لاولین هنرپیشه نیز می شود.
برخی ممکن است بپرسند آیا این والدین هیچ به عواقب اخلاقی اقداماتشان اندیشه کرده اند؟
من بر اساس تجربه 20 ساله ام در حوزه تحقیق در روانشناسی اخلاق، می دانم که برای رفتارهای غیراخلافی افراد دلایل بسیاری را می توان فهرست کرد. تحقیقات نشان می دهند وقتی پای ثروتمندان به میان می آید، آنها برای حفظ جایگاه بالاتر خود دست به کارهای زیادی می زنند. رفتاری که نوعی حس استحقاق داشتن نقش زیادی در آن دارد.
چگونه مردم برای خطاهایشان دلیل تراشی می کنند
بیایید ابتدا به چیزی فکر کنیم که افراد را وامی دارد تا دست به عملی غیراخلاقی بزنند بی آنکه هیچ احساس گناه یا ندامتی به آنها دست دهد.
تحقیقات نشان می دهند که انسان ها مهارت زیادی در دلیل تراشی برای اعمال غیراخلاقی منفعت گرایانه خود دارند. موفقیت یا ناکامی فرزندان فرد، معمولا نشان از طرز نگاه والدین آنها به خودشان و نیز به دیگران دارد. احتمال اینکه آنها از انعکاس افتخار فرزندانشان در خودشان کیفور شوند بسیار بیشتر است. به نظر می رسد که آنها از احساس داشتن فرزندانی موفق، احساس ارج و قرب و احترام بیشتری می کنند. به این ترتیب والدین می توانند در جهت ...