رویابینی آمریکای ترامپ در عرصه بین الملل نوین

برترینها شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۹:۴۴
یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمریکا باید با خارج شدن از پیله تنیده به دور خویش، متوجه باشد که مدل رویابینی «ابرقدرتی و تفوق­ طلبی آمریکا» نسخه ای مهجور برای جهان جدید است؛ چرا که در عرصه بین الملل نوین، همه کشورها به سهم خود دنبال ایفای نقش فعال و پویا با حفظ منافع ملی خود هستند و جهان امروز جهانی متفاوت با دیروز است.

خبرگزاری ایسنا: یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمریکا باید با خارج شدن از پیله تنیده به دور خویش، متوجه باشد که مدل رویابینی «ابرقدرتی و تفوق­ طلبی آمریکا» نسخه ای مهجور برای جهان جدید است؛ چرا که در عرصه بین الملل نوین، همه کشورها به سهم خود دنبال ایفای نقش فعال و پویا با حفظ منافع ملی خود هستند و جهان امروز جهانی متفاوت با دیروز است.
مهدی هادیلو در یادداشتی با عنوان«رویابینی آمریکایی در عرصه بین الملل نوین» نوشت: آمریکای امروز در نزاعی سرنوشت ساز با تصویرهای خیالی تاریخی است. ترامپ به عنوان نقش اول سناریوی آمریکایی در رویابینی هر روزه­ اش خود را در همان هیبت گذشته ابرقدرتی می­ بیند. استراتژی ترامپ برای دستیابی به این رویا، سوق دادن جهان به همان نقطه آغازین است که در آن اطاعتی درخور جنگاوران پیش از «دن­کیشوت» رعایت می­ شد.
ادبیات تهدیدآمیز در ستیز بی امان و بی­ وقفه با آسیاب­ های بادی خیالی و خروج پی­ در­پی از توافق نامه­ های بین المللی (برجام، نفتا، پیمان تجاری اقیانوس آرام، پیمان تغییرات اقلیمی و اخیرا یونسکو) که به ظرافت هرچه تمام­تر در دو توییت دکتر ظریف اشاره شده، گویای استیصال ترامپ و هیئت حاکمه آمریکا است.
این ناآرامی و رفتارها و تصمیم های غیرقابل پیش­ بینی و حیرت آور ترامپ، تلاشی عبث برای بازگردان جهان به مدار قبلی است. ترامپ آخرین نسل از رییس­ جمهوران آمریکاست که در تجاهل و تغافل، اخبار تضعیف و سپس از صحنه خارج شدن سیستم ­های ابرقدرت را در عرصه بین­ المللی نمی شنود و باور نمی کند. البته این امر در تاریخ جدید آمریکا امری مسبوق به سابقه­ است، اگر چه به نظر می رسد که ترامپ بیش از سایر روسای جمهوری آمریکا، از این ...

سرخط اخبار