فروش مواد غذایی به نصف قیمت در بازارهای روز ترکیه

دریافت خبر : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۰
فروش مواد غذایی به نصف قیمت در بازارهای روز ترکیه
مقامات ترکیه برای مقابله با رشد چشمگیر قیمت مواد غذایی، بازارهایی را برای فروش مستقیم و ارزان سبزیجات و صیفی جات به خریداران افتتاح کردند.

به گزارش ایسنا، در منطقه بایرام پاشای استانبول جمعیت فراوانی خارج از چادرهای شهرداری برای خرید گوجه فرنگی، پیاز و فلفل صف کشیده بودند و به مدت یک ساعت منتظر خرید مایحتاج مورد نیازشان به نصف قیمت مغازه ها بودند.
اقدام برای ایجاد بازارهای روز، پس از رشد ۳۱ درصدی قیمت مواد غذایی در ژانویه صورت گرفته است. همچنین این اقدام در فاصله یک ماه به زمان برگزاری انتخاباتی صورت گرفته که در آن، حزب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با چالش دشواری برای حفظ حمایت مردمی مواجه است.
فروشندگان، طوفان ها در منطقه زراعی جنوب ترکیه و همچنین افزایش هزینه های کارگر و حمل و نقل را عامل تورم قیمت مواد غذایی دانسته اند. مقامات نیز این اتفاق را وحشت غذایی خوانده و اعلام کرده اند که هر کسی قیمت ها را به شکل غیرواقعی بالا نگه دارد، مجازات خواهد شد.
اردوغان در یک سخنرانی انتخاباتی در روز دوشنبه گفت: این یک بازی است. آنها دستکاری قیمت ها را آغاز کردند و تلاش کردند قیمت ها را بالا ببرند و این اقدامی برای به وحشت انداختن جامعه بوده است.
تحت ابتکار دولت، شهرداری ها مواد غذایی را حدود ۵۰ درصد قیمتی که مؤسسه آمار ترکیه در ژانویه ثبت کرد، به فروش می رسانند و سهمیه کالای هر فرد، حداکثر سه کیلو است.
اردوغان اظهار کرده است، قرار است این ابتکار برای فروش برنج و حبوبات و مواد شوینده نیز به کار گرفته شود.
این پروژه فعلاً در آنکارا و همچنین استانبول اجرا شده که ۵۰ پایگاه در این شهر به فروش کالاهای غذایی به قیمت ارزان مشغول هستند.
وزیر کشاورزی ترکیه در بازدید از یکی از این چادرها در آنکارا اظهار کرد: این پروژه تا زمانی که لازم باشد، ادامه پیدا خواهد کرد.
مقامات ترکیه ...

[ مشاهده متن کامل فروش مواد غذایی به نصف قیمت در بازارهای روز ترکیه ایسنا ]