احیای میراث ناملموس نیازمند تقویت حس تعلق شهروندان است

ایرنا شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۲
ارومیه - ایرنا - رییس دفتر بافت های تاریخی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: احیای محدوده های تاریخی و فرهنگی و میراث ناملوس مناطق نیازمند تقویت حس تعلق به ین مکان ها نزد شهروندان آن منطقه هاست.

به گزارش ایرنا محسن طوسی روز شنبه در نشست تخصصی بافت های تاریخی و فرهنگی آذربایجان غربی در ارومیه افزود: حفاظت از این محدوده ها و احیای آثار ناملموس نیز نیازمند توجه به ارزش ها و هویت مردم منطقه است.
وی با اشاره به اینکه ساخت و ساز در محدوده بافت تاریخی ممنوع نیست اما نیازمند رعایت الزامات است، اضافه کرد: بالندگی اقتصاد محلی در قالب بهره برداری از این محدوده ها با رعایت اصالت اثر و حفظ کاربری غالب بافت تاریخی میسر می شود.
وی با بیان اینکه رویکرد حفاظت و احیای پهنه های ارزشمند شهرهای تاریخی از 80 سال پیش در کشور دنبال می شود، اظهار داشت: باغ ها، بازار و وجود مراکز زیستی در شهرهای ایران سه جنبه مهم به شمار می رود که همواره مورد توجه جدی بوده است.
وی با اشاره به اینکه تعیین محدوده بافت تاریخی و حریم بناهای تاریخی با اعزام تیم کارشناسی در سال 1352 در ارومیه انجام شده بود، گفت: حفاظت از بناهای تاریخی در زمان حاضر با جدیت در این استان دنبال می شود و باغستان های ارومیه از لحاظ بافت فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی افزود: هدف نهایی حفاظت از بافت های تاریخی و مکان های فرهنگی احیای آنهاست تا عناصر هویت بخش را به مناطق بازگردانیم.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت: در سفر اخیر دکتر روحانی به آذربایجان غربی، استانداری از طرح های میراث فرهنگی استان دفاع کرد و مقرر شد 27 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای طرح های سال 1398 و 15 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای طرح های سال 1399 تخصص یابد.
پیمان آرامون افزود: توانمندسازی ساکنان محدوده های مرکزی، ایجاد انسجام فرهنگی، تاریخی و ...

سرخط اخبار